Trwa ładowanie...

5,5 mln zł od Totalizatora Sportowego dla Polsatu. To nie rozbita kumulacja, lecz efekt porażki w sądzie

5,5 mln zł kary umownej za niepełne wykonanie umowy z Polsatem na emisję losowań w Studiu Lotto będzie musiał zapłacić Totalizator Sportowy. Taki jest finał sporu sądowego pomiędzy obu stronami. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadło przed Sądem Najwyższym.

Share
5,5 mln zł od Totalizatora Sportowego dla Polsatu. To nie rozbita kumulacja, lecz efekt porażki w sądzie
Fot: Totalizator Sportowy
d26e0md

Jak informuje "Rzeczpospolita", obowiązująca przez dziesięć lat umowa zobowiązywała Polsat do rezerwowania odpowiedniego czasu antenowego, a Totalizator Sportowy do wykupywania do oraz do dostarczania materiałów do emisji.

Po rozwiązaniu umowy z końcem 2009 roku Polsat pozostał z dużą ilością niewykupionego przez Totalizator czasu antenowego. Telewizja zażądała za to zapłaty, ale TS uznał to żądanie jako bezzasadne. Racje Totalizatora Sportowego potwierdził sąd pierwszej instancji, który żądanie Polsatu oddalił.

d26e0md

Telewizja Zygmunta Solorza-Żaka odwołała się do sądu apelacyjnego i tym razem to ona była górą. Sąd odwoławczy uznał bowiem, że obie strony sporu nie były związane umową ramową, lecz stanowczą, co oznacza, że TS miał obowiązek wykupywania czasu antenowego. Sąd apelacyjny zasądził od TS 5,5 mln zł na rzecz Polsatu.

Totalizator nie uznał jednak tego wyroku i złożył skargę kasacyjną. W czasie rozprawy przed Sądem Najwyższym reprezentująca TS prawniczka argumentowała, że umowa ramowa "stwarza tylko obowiązek lojalnych negocjacji i działań zmierzających do zawarcia tych konkretnych umówi finalnych" i podkreślała, że Polsat takich zarzutów nie podnosił.

- Sprawa jest dużo prostsza. Mniej ważne jest, czy umowa była ramowa czy nie, a ważniejsze to, czy zawierała w swej treści konkretne zobowiązania - przekonywali z kolei pełnomocnicy Polsatu. Ich racje uznał Sąd Najwyższy, który podtrzymał wyrok sądu II instancji. Oznacza to, że spór jest ostatecznie zakończony i Totalizator Sportowy musi zapłacić Polsatowi 5,5 mln zł.

Telewizyjny program Studio Lotto, w którym na żywo odbywają się losowania loterii Lotto, nadawany jest od 1973 w Telewizji Polskiej z przerwą w latach 1996-2009, gdy jego emisje przejął Polsat. Od początku 2010 roku Studio Lotto nadawany jest w TVP Info.

d26e0md

Podziel się opinią

Share
d26e0md
d26e0md