Trwa ładowanie...
d33x3tq

Totalizator Sportowy

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Aleszwe

Przedsiębiorstwo działające w branży gier liczbowych, posiada monopol w Polsce na prowadzenie loterii pieniężnych oraz gier liczbowych, do najpopularniejszych z nich należy Lotto.

Historia

Totalizator Sportowy formalnie rozpoczął prowadzenie działalności w 1956 roku jako Przedsiębiorstwo Państwowe Totalizator Sportowy. Początkowo prowadziło ono zakłady piłkarskie, a po roku działalności wprowadziło znaną do dzisiaj grę liczbową Toto-Lotek (od 2009 roku funkcjonuje zmieniona nazwa Lotto). Szczyt zainteresowania gra osiągnęła w 2011 roku, gdy wzięło w niej udział 11 mln osób.

W latach 90. Totalizator Sportowy wprowadzał kolejne gry liczbowe pod marką LOTTO, a także rozpoczął emisję losowań w telewizji. Do znaczącego wzrostu obrotów Totalizatora przyczyniło się wprowadzenie systemu komputerowego w 1991 roku. W 2014 roku pojawiła się natomiast loteria Wielka Czwórka, która poza Polską trafiła również na Węgry, Słowację, a także do Czech.

Działalność

Zadaniem Totalizatora Sportowego jest uzyskiwanie środków przeznaczanych na finansowanie sportu i kultury w Polsce. Środki te wynoszą 10 proc. od każdego losu na loterie pieniężne i 25 proc. od zakładu w ramach gier liczbowych. Zgromadzone pieniądze trafiają na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, Fundusz Promocji Kultury oraz Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

Totalizator Sportowy obsługuje 18 oddziałów terenowych w całej Polsce, w tym Tor Służewiec, gdzie odbywają się wyścigi konne. Centrala Totalizatora Sportowego mieści się w Warszawie. Przedsiębiorstwo ma około 16 tys. punktów sprzedaży.

Struktura

Obok dominującej spółki Totalizator Sportowy w ramach Grupy Totalizator Sportowy działają też spółki skonsolidowane:

  • Merkury–Invest – zajmuje się kapitałem Trafu;
  • Traf–Zakłady Wzajemne – zadaniem spółki jest organizacja i sprzedaż zakładów na gonitwy konne odbywające się na torze w Służewcu, na wrocławskim Torze Partynice, sopockim Hipodromie, jak również na torach we Francji;
  • Lottomerkury – obsługuje logistykę i gospodarkę Totalizatora Sportowego.

Zarząd

Na czele zarządu Totalizatora Sportowego od marca 2017 roku stoi prezes Olgierd Cieślik. Pozostałymi członkami zarządu są Magdalena Kopka-Wojciechowska, Bogdan Pukowiec i Grzegorz Sołtysiński.

Wartość

Według danych za 2016 wartość aktywów stałych Grupy Totalizator Sportowy wynosiła wtedy 170 mln zł, a aktywów obrotowych około miliarda złotych. Przychody netto za ten rok osiągnęły pułap 4,6 mld zł.

d33x3tq

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33x3tq
d33x3tq
d33x3tq
d33x3tq