Trwa ładowanie...
d6bm21m
d6bm21m

5 mln zł na wsparcie inicjatyw obywatelskich na rzecz ochrony przyrody (aktl.)

# szczegóły programu, wypowiedzi ministra Grabowskiego #
Share
d6bm21m

10.10. Warszawa (PAP) - Minister środowiska Maciej Grabowski ogłosił w piątek pilotażowy program wsparcia inicjatyw obywatelskich dla środowiska i zrównoważonego rozwoju. Na pomoc w lokalnych działaniach na rzecz ochrony przyrody NFOŚiGW przeznaczył 5 mln złotych.

Minister wyjaśnił, że resort nie zamierza definiować działań beneficjentów, tylko czeka na "bardzo różnorodne pomysły" i w ten sposób będzie wspierać postawy obywatelskie.

"Rzecz w tym, że do tej pory programy NFOŚiGW były zdefiniowane - tłumaczył szef resortu środowiska. - Tu filozofia podejścia jest dokładnie odwrotna; tu chodzi o to, że grupy lokalne będą mogły zgłaszać się z jakimkolwiek pomysłem, z inicjatywą obywatelską w zakresie środowiska. I co sobie wymyślą, będzie brane pod uwagę".

d6bm21m

Adresatem projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są organizacje pozarządowe, nieformalne grupy, takie jak koła gospodyń, czy koła przyjaciół wsi i miasteczek, oraz indywidualne osoby zajmujące się ochroną środowiska w swej okolicy. Wnioski w ich imieniu będą mogły zgłaszać organizacje, które zbiorą co najmniej 20 takich inicjatyw.

Wiceprezes NFOŚiGW Jacek Gdański tłumaczył, że inicjatywy będą finansowane w 100 proc., a formalności zostaną ograniczone do minimum. Dodał, że budżet programu pozwoli na realizację co najmniej 200 projektów.

O wsparcie mogą się starać działania mające na celu m.in. ochronę obszarów przyrodniczych i występujących w nich siedlisk, ochronę zagrożonych gatunków w ekosystemach zastępczych, przywracanie tradycyjnych odmian roślin użytkowych i ras zwierząt gospodarskich, lokalny monitoring przyrodniczy, budowę i modernizację małej architektury turystycznej i edukacyjnej, zachowanie i pielęgnację cennych alei przydrożnych, rozwój i ochronę parków miejskich o znaczeniu przyrodniczym, modernizację lub wyposażenie ośrodków rehabilitacji dla dzikich zwierząt, zagospodarowanie małych zbiorników wodnych, czy lokalne działania przeciwpowodziowe.

Nabór wniosków rozpocznie się 7 listopada i potrwa do 31 stycznia 2015 r.

Program zainaugurowano na Uniwersytecie Warszawskim podczas otwarcia debaty "Przez ekologię do wolności. Ruch ekologiczny a 25 lat przemian - refleksje na 25-lecie odzyskania suwerenności Polski".

d6bm21m

Podziel się opinią

Share
d6bm21m
d6bm21m