5‑procentowa recesja w Niemczech w 2009 r.
Produkt krajowy brutto Niemiec skurczy się w tym roku o 5 proc., a w 2010 roku wzrośnie o 1,2 proc. - prognozują cztery niemieckie instytuty badań nad gospodarką w raporcie, opublikowanym w Berlinie.
Jesienna prognoza jest nieco bardziej optymistyczna, niż przedstawiona wiosną, która zakładała sześcioprocentową recesję w 2009 roku i spadek PKB na poziomie 0,5 proc. w przyszłym roku.
- Niemiecka gospodarka, po mocniejszym wzroście produkcji w trzecim kwartale 2009 roku, powoli wychodzi z kryzysu - powiedział na konferencji prasowej Roland Doerhn z instytutu RWI w Essen.
- Wydaje się, że jesienią 2009 roku dołek najcięższej recesji światowej gospodarki od II wojny światowej jest już za nami - dodał Torsten Schmidt z RWI.
Jak oceniają eksperci, ze względu na ciągle słabą ekspansję gospodarki światowej wolumen niemieckiego eksportu będzie rósł najwyżej w umiarkowanym tempie, zaś popyt wewnętrzny - bardzo powoli. Można oczekiwać, że gotowość przedsiębiorstw do inwestowania pozostanie na niskim poziomie, a wydatki na konsumpcję ucierpią z powodu pogarszającej się sytuacji na rynku pracy.
W 2010 roku liczba bezrobotnych w Niemczech wzrośnie średnio do 4,1 mln (9,4 proc.), a inflacja osiągnie jedynie 0,6 proc. - prognozują instytuty.
Deficyt budżetu państwa w tym roku nie powinien przekroczyć 3,2 proc. PKB, ale w 2010 wzrośnie do 5,2 proc. ze względu na przewidywany spadek dochodów podatkowych.
Według ekspertów należy liczyć się z ryzykiem dalszych wstrząsów w systemie finansowym i bankowym, co może zaowocować utratą zaufania na rynku kapitałowym i negatywnie odpić się na realnej gospodarce. Wielkim wyzwaniem dla przyszłego rządu Niemiec będzie niedopuszczenie do zastoju na rynku kredytów.
Instytuty zalecają również przyszłemu rządowi rozpoczęcie w 2011 roku konsolidacji budżetu i ograniczania deficytu strukturalnego. Należy to czynić poprzez wspieranie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, ale nie w drodze zwiększania ciężarów podatkowych i wydatków socjalnych - oceniają.
Niemieccy chadecy i liberalna FDP, zamierzający utworzyć nowy rząd federalny, obiecywali w programach wyborczych obniżenie podatków. Nie ma jednak między nimi zgody co do daty realizacji tych obietnic oraz ich skali. Eksperci czterech instytutów badań nad gospodarką zaznaczyli w czwartek, że widzą pole manewru, pozwalające na zmniejszenie ciężarów podatkowych, jednak trudna sytuacja budżetu nie pozwala na zaciąganie nowych długów na ten cel.
- Ten, kto proponuje obniżki podatków, powinien powiedzieć, jak sfinansować ten krok, by jednocześnie pozostać na ścieżce wyrównywania deficytu - ocenił Kai Carstensen z monachijskiego instytutu ifo. Jego zdaniem ewentualne cięcia podatkowe powinny zostać sfinansowane przez wolniejszy wzrost wydatków socjalnych oraz ograniczenie ulg podatkowych.
Według prognozy niemieckich instytutów Polska będzie w tym roku jedynym krajem UE ze wzrostem PKB, który osiągnie 1,2 proc. Również w 2010 roku Polska może odnotować najwyższy wzrost gospodarczy w UE - 2 proc. Największy spadek PKB odnotuje Łotwa: 18 proc. w 2009 roku i 5 proc. w 2010 r.
Prognozę opracowały instytut RWI z Essen, monachijski ifo, IWH z Halle oraz IfW z Kilonii. W piątek skorygowaną prognozę wzrostu przedstawi niemiecki rząd.
Anna Widzyk