Trwa ładowanie...

5 złotych nie, ale powyżej 4 już tak

Szok, wstrząs, niedowierzanie. Tymi słowami trzeba określić to, co dzieje się na rynku dziś przed południem. Decyzja SNB, aby porzucić obronę kursu 1,20 pozbawiła słów nie tylko polskich kredytobiorców, ale także inwestorów i ekspertów na całym świecie. W powietrzu jest jeszcze sporo kurzu, dlatego ustalenie, ile ma tak naprawdę kosztować frank zajmie trochę czasu.

5 złotych nie, ale powyżej 4 już takŹródło: Thinkstockphotos
d1spu9q
d1spu9q

Najpierw trochę o decyzji Banku. Porzuceniu limitu kursu towarzyszy decyzja o radykalnym obniżeniu stóp procentowych. Ruch rzędu 50 bps może nie wygląda na gigantyczny na pierwszy rzut oka, ale przy poziomie -0,25%, na którym była już stopa depozytowa w Szwajcarii, oznacza to konieczność płacenia przez banki 0,75% rocznie za trzymanie pieniędzy w banku centralnym. Jednocześnie celem dla 3-miesięcznego LIBORu jest teraz -0,25 do -1,25%. Przekaz jest zatem prosty: kupujcie sobie tyle franków, ile chcecie, ale liczcie się z tym, że będziecie dopłacać za ich przechowywanie.

Ta decyzja jest niezwykle ryzykowna. Europa pogrąża się w deflacji, zaś wzrost jest mizerny. Przy skokowym umocnieniu franka Szwajcarzy, którzy koniunkturę mają względnie przyzwoitą, ale sami balansują na granicy deflacji, mogą się w niej pogrążyć, do tego ryzykując również recesję. Naturalnie polityka interwencji walutowych była kłopotliwa, ale była też skuteczna. Oczywiście nie mogła trwać w nieskończoność, ale wydawało się, że dobrym momentem na jej porzucenie będzie ożywienie w Europie, kiedy euro samo naturalnie zacznie się umacniać wobec franka.

Rynkowo, ruch SNB oznacza spore zamieszanie. Przez kilka lat zakładano, że kurs EURCHF nie może spaść poniżej 1,20. Ponieważ nie było powodów, aby rósł, „stał” on w zasadzie tuż ponad 1,20. Można było zatem założyć, że kurs franka zmienia się wobec innych walut (w tym złotego) tak jak euro. Teraz rynek będzie musiał znaleźć punkt równowagi. Zaraz po decyzji SNB przy niskiej płynności kurs EURCHF spadł sporo poniżej 1,0, a CHFPLN kwotowano nawet powyżej 5,0, choć trudno powiedzieć, czy po takim kursie zawierano jakiekolwiek transakcje. Naszym zdaniem, taki kurs jest nierealny. Należałoby spodziewać się, że EURCHF będzie szukał krótkoterminowej równowagi pomiędzy 1 a 1,1. To oznacza CHFPLN w okolicach 4,10-4,20. W nieco dłuższym okresie frank może zacząć delikatnie tracić wobec euro ze względu na fakt silnie negatywnych stóp i być może sprowadzi to notowania CHFPLN poniżej 4,0. Kurs 3,55, który mieliśmy jeszcze dziś rano szybko jednak nie wróci.
dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d1spu9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1spu9q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj