Trwa ładowanie...

500+ dla wójta. Dał 1,9 tys. zł łapówki radnemu, by ten zgłosił wniosek o podwyżkę

Obrotny wójt gminy Kozłowo (woj. warmińsko-mazurskie) - korumpował radnego, by uzyskać dla siebie 500 zł podwyżki. Prokuratura w Olsztynie oskarżyła go o trzy przestępstwa korupcyjne.

500+ dla wójta. Dał 1,9 tys. zł łapówki radnemu, by ten zgłosił wniosek o podwyżkęŹródło: East News, fot: WOJTEK LASKI
d2d6nia
d2d6nia

Wójt Jacek J. będzie odpowiadał przed sądem za wręczenie łapówki w wysokości 1,9 tys. zł radnemu gminy Kozłowo Rafałowi Ś. Ten w zamian złożył na sesji rady gminy wniosek o podwyżkę wynagrodzenia wójta o 500 zł. Wójt też instruował radnego, jak należy głosować w tej sprawie na sesji. Do przestępstwa miało dojść podczas obecnej kadencji samorządowej 2014-16.

To niejedyny zarzut. Jacek J. podczas poprzedniej kadencji miał przyjąć 1,5 tys. zł od osoby, która kupiła nieruchomość od urzędu gminy. Przy czym uzależnił wykonanie obniżonej wyceny nieruchomości i jej sprzedaż od tego, czy przyszły nabywca przekaże mu gratyfikację.

Do tych przestępstw miało dojść w latach 2007 do 2011 r. Wójtowi grozi kara do 10 lat więzienia.

Na ławie oskarżonych zasiądzie też radny, który otrzymał od Jacka J. łapówkę. Jemu z kolei grozi kara do 8 lat więzienia.

Od kwietnia, gdy wójt został odsunięty od pełnienia obowiązków służbowych, gminą Kozłowo zarządza Ewa Krzyżewska. Do tego zadania wyznaczyła ją premier Beata Szydło. Wojewoda warmińsko-mazurski wystąpił do premier z wnioskiem o wyznaczenie osoby, która będzie pełnić zadania i kompetencje wójta, ponieważ Jacek J. nie miał zastępcy.

d2d6nia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d6nia