500 osób poszukiwało agatów w weekend. Tyle warte są te kamienie

Od kilku lat na polach agatowych przy zamku Tenczyn odbywają się regularne poszukiwania minerałów. Wszystko to organizowane jest w ramach akcji Pierwsza Orka, czyli Wielkie Szukanie Agatów. W czerwcowym wydarzeniu uczestniczyło ok. 500 osób.

W akcji uczestniczyło ok. 500 osób (zdj. ilustracyjne)
W akcji uczestniczyło ok. 500 osób (zdj. ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2017

10.06.2024 14:16

Jak podaje "Dziennik Polski", wydarzenie organizowane było przez Muzeum Agatów w Rudnie. W sobotę 8 czerwca już w godzinach porannych przed muzeum stanęło kilkaset osób. W sumie w akcji szukania agatów uczestniczyło ok. 500 osób.

Agat jest minerałem o charakterystycznej wstęgowej budowie. Składa się z warstw krzemionki i jest jedną z odmian chalcedonu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polak "odkrył" ogromne złoża metali szlachetnych - Paweł Jarski - Elemental Holding w Biznes Klasie

Wielkie poszukiwanie agatów w Rudnie

Jak informuje serwis, na polu agatowym zebrało się dużo zawodowych poszukiwaczy, jak i amatorów. Wśród nich byli geolodzy, archeolodzy oraz profesjonalni poszukiwacze, którzy eksplorowali już wiele obszarów górniczych w Polsce i za granicą. Niektórzy przyjechali również ze względu na dzieci, które chciały szukać kamieni.

Jeden z poszukiwaczy przyjechał z Bełchatowa (woj. łódzkie). Opowiadał, że od roku z synami wciągnął się w poszukiwanie minerałów. - W ciągu roku udało się znaleźć sporo ciekawych minerałów. Ja mam już swoich znalezisk trzy regały, a synowie dwa. Dzisiaj tutaj w Rudnie też już kilka agatów wykopaliśmy - mówi serwisowi Piotr Lis.

Również pani Karina miała szczęście w poszukiwaniach, gdy przyjechała do Rudna z rodziną. Pierwszy raz stanęła na polu z agatami i natrafiła na ogromny okaz.

- Nie wiedziałam nawet, jak poszukuje się agatów, a znalazłam coś tak wielkiego. Po konsultacjach organizatorzy ogłaszali przez megafon, że taki okaz został znaleziony, żeby innych zachęcić i motywować do poszukiwań - mówi.

Muzeum Agatów w Rudnie organizuje poszukiwania minerałów cyklicznie. Każdy uczestnik ma wówczas szansę na wulkanicznym wzgórzu znaleźć prawdziwe agaty w mistrzostwach, orkach, wykopkach.

Na cenę pojedynczego agatu składa się szereg czynników. Są nimi m.in. lokalizacja agatu, wzór, rozmiar czy stan kamienia. Jak czytamy portalu OLX, ceny sprzedaży agatów zaczynają się od ok. 6 zł do ok. 350 zł za sztukę.

Poszukiwanie skarbów na nowych zasadach

Celem nowelizacji 13 lipca 2023 r. miało być m.in. zwiększenie bezpieczeństwa dziedzictwa kulturowego poprzez wyłączenie z amatorskich poszukiwań miejsc pozostających pod ochroną konserwatorską. Ale politycy przekonują, że rzeczywistym celem nowelizacji miało być zliberalizowanie przepisów regulujących prowadzenie poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków przy użyciu urządzeń technicznych i elektronicznych.

W praktyce chodzi głównie o osoby posługujące się detektorami metali, poszukujące znajdujących się pod ziemią (lub pod wodą) metalowych zabytków oraz broni pochodzącej z różnych epok historycznych. Szacuje się, że w Polsce poszukiwaniami zabytkowych przedmiotów zajmuje się od 200 do 250 tys. osób.

Źródło artykułu:WP Finanse
minerałymuzeumturyści
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)