Trwa ładowanie...
d3sja3i

500 plus. Ostatni dzień na składanie wniosków. Potem przepada wyrównanie

W poniedziałek mija termin składania wniosków o 500 plus - kto się spóźni, dostanie pieniądze bez wyrównania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wnioski o "500 plus" tylko do poniedziałku - inaczej przepadnie 1500 złotych.
Wnioski o "500 plus" tylko do poniedziałku - inaczej przepadnie 1500 złotych. (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d3sja3i

Każdy, kto chce otrzymać 500 plus na pierwsze dziecko z wyrównaniem od lipca, musi złożyć wniosek najpóźniej 30 września.

Jeśli wniosek zostanie złożony po terminie, świadczenie będzie przyznane od miesiąca, w którym złożony był wniosek. Jeśli zostanie złożony we wtorek, 1 października, to 1500 złotych za lipiec, sierpień i wrzesień przepadnie.

Od 1 lipca wnioski można składać przez internet, a od początku sierpnia również w tradycyjnej formie papierowej.

d3sja3i

Oglądaj też: TSUE a sprawa frankowiczów. Ekspert: "nie tak prosto, dotyczy tylko kredytów indeksowanych"

Wniosek online można złożyć za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, rządowego portalu Empatia (empatia.mpips.gov.pl) lub platformy usług elektronicznych ZUS.

Wnioski papierowe przyjmują urzędy miasta, gminy, ośrodki pomocy społecznej lub inne, wyznaczone placówki, na przykład Centrum Świadczeń.

d3sja3i

Wypełnione wnioski można wysyłać również pocztą.

Część urzędów przygotowuje się na to, że w poniedziałek w urzędach pojawi się więcej chętnych na złożenie wniosku w ostatnim momencie. Wrocławski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wydłuża godziny pracy urzędników do godz. 17.

- Wiemy, że część osób może chcieć złożyć wnioski na ostatnią chwilę i mogą się zrobić kolejki - mówi Łukasz Kocur z wrocławskiego MOPS. - Na pewno nie będzie takiej sytuacji, żeby jakiś wniosek, który fizycznie wpłynie do nas jeszcze dziś, nie został rozpatrzony.

W samym Wrocławiu od 1 lipca do 30 września wpłynęło 71 tys. wniosków o świadczenie "500 plus". Rozstrzygnięto 67 tys. na 95 tys. dzieci.

d3sja3i

Kolejek w urzędach, póki co, nie ma.

- Nie docierają do nas żadne informacje o utrudnieniach - mówi Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu. - Większość mieszkańców już złożyła wnioski, najczęściej przez internet.

Na początku lipca ustawa o "500 plus" została znowelizowana. Największą zmianą było wprowadzenie świadczenia także na pierwsze dziecko, a nie jak do tej pory jedynie na drugie i kolejne.

Według szacunków ministerstwa pracy po zmianach z "nowego 500 plus" skorzysta 6,8 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka wyniesie 17 mld złotych.

d3sja3i

Znowelizowany program "500 plus" objął także dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych m.in. typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego. Świadczenie to przyznawane będzie na wniosek dyrektora placówki.

Kolejną zmianą są terminy składania wniosków dla rodziców nowo narodzonych dzieci. Od tego roku rodzice mają na to trzy miesiące od daty narodzin. Jeśli dotrzymają terminu, dostaną świadczenie z wyrównaniem.

Wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku. Rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci do 30 września 2019 r., składają od 1 lipca 2019 r. jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Wyjątek stanowią jedynie tzw. dorosłe dzieci. Na przykład, jeśli 16-latka urodzi i będzie pobierała 500 zł na swoje dziecko, automatycznie jej rodzic bądź opiekun przestanie mieć prawo do pobierania świadczenia na nią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3sja3i

Podziel się opinią

Share
d3sja3i
d3sja3i