Trwa ładowanie...
zarobki

7 tys. zł zarabia kapelan ze stopniem pułkownika

7 tys. zł - na takie wynagrodzenie może liczyć kapelan, który ma w wojsku stopień pułkownika. Generał może liczyć na jeszcze więcej.

Share
7 tys. zł zarabia kapelan ze stopniem pułkownika
Źródło: Thinkstockphotos
dxs3s9q

Niedawno zarobki księży, którzy służą w armii policzyli dziennikarze "Polityki". Okazuje się, że najwięcej zarabia ordynariusz polowy Wojska Polskiego. Jako generał, biskup Leszek Sławoj Głódź dostawał 9,2 tys. zł. Gdy odchodził ze służby w 2004 r., otrzymał dodatkową odprawę w wysokości ok. 350 tys. zł.

Dodajmy, że w kraju pracuje 131 kapelanów i 250 zakonnic (w stopniu sierżanta), w prawosławnym - 19 popów, w ewangelickim - 14 pastorów. Tygodnik podał też, że utrzymanie tych struktur kosztowało w ub. roku 24,7 mln zł.

dxs3s9q

Wśród polityków pojawiają się coraz częściej głosy o potrzebie zreformowania armii pod tym kątem. Z drugiej zaś strony, zwolennicy utrzymania ordynariatów, mówią że księża służą także w innych armiach świata. A w Polsce ich posługa ma wieloletnią tradycję. Sami żołnierze często czują się skrępowani - wymaga się od nich uczestnictwa w mszach, przyjmowania komunii, przystępowania do spowiedzi. Nie każdemu wojskowemu to pasuje - niektórzy są ateista, twierdzą, że wiara powinny być sprawą prywatną każdej osoby.

dxs3s9q

Podziel się opinią

Share
dxs3s9q
dxs3s9q