Trwa ładowanie...

8 mln emerytur i rent zrewaloryzowanych od marca. Średnio o 61 zł

Emeryci i renciści od marca dostają o 3 proc. wyższe kwoty świadczeń, bo rząd przede wszystkim musiał wynagrodzić im wzrost cen. Średnia waloryzacja wyniosła 61,36 zł, a samych emerytur o 64,52 zł.

8 mln emerytur i rent zrewaloryzowanych od marca. Średnio o 61 złŹródło: Agencja Gazeta
d12n9ha
d12n9ha

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformował w piątek, że w marcu zwaloryzowano 8,1 mln świadczeń. 5,7 mln osób w tej grupie to emeryci.

Jak podliczył ZUS, waloryzacja oznacza, że miesięczna suma wypłat rent i emerytur jest wyższa o niemal 500 mln zł niż jeszcze w lutym.

Wideo: najwyższe emerytury w Polsce

Z danych GUS wynika, że w zeszłym roku ceny towarów i usług w przypadku gospodarstw domowych, emerytów i rencistów wzrosły o 2,3 proc.

Dodatkowo realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia wyniósł 3,4 proc. W oparciu o te dwa wskaźniki waloryzację emerytur ustalono na 2,98 proc.

d12n9ha

Po kilkudziesięciu miesiącach stagnacji, a nawet spadku cen, w zeszłym roku nastąpił nagły nawrót inflacji. Wprawdzie wskaźnik ten w ujęciu całorocznym skoczył tylko do 2 proc., ale to nie oznacza, że wszystkie ceny wzrosły w równie umiarkowany sposób.

Dla wielu, głównie uboższych osób, szokiem okazał się gwałtowny wzrost cen wielu podstawowych artykułów spożywczych. Masło podrożało aż o 35 proc., jaja o jedną czwartą, a owoce średnio o jedną dziesiątą.

Wyższe niż wskaźnik inflacji okazały się także podwyżki cen drobiu, warzyw i pieczywa.

Średni wskaźnik wzrostu cen żywności wyniósł 5,8 proc. To dokładnie dwa razy więcej, niż wynosi maksymalny wskaźnik waloryzacji emerytur, jaka ma nastąpić w marcu. Wyższe ceny oznaczają, że realna siła nabywcza emerytów będzie niższa.

d12n9ha

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12n9ha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n9ha