975 mln euro na wsparcie reform rządowych

Bank Światowy przyzna 975 mln euro pożyczki dla Polski z przeznaczeniem na wsparcie kluczowych reform rządowych. W tej sprawie została podpisana umowa między bankiem i przedstawicielem polskiego rządu.

975 mln euro na wsparcie reform rządowych
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

Bank Światowy przyzna 975 mln euro pożyczki dla Polski z przeznaczeniem na wsparcie kluczowych reform rządowych. W tej sprawie została podpisana we wtorek w Warszawie umowa między bankiem i przedstawicielem polskiego rządu.

_ Pożyczka jest wyrazem uznania (Banku Światowego) dla ambitnego planu reform (polskiego) rządu, w który włącza się m.in. ambitny projekt wprowadzenia euro w 2012 roku. Bank Światowy ma zaufanie do polityki gospodarczej rządu i jest pewien, że pożyczka będzie jedynie dodatkowym wzmocnieniem planowanych reform _ - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej pełniąca obowiązki szefa biura BŚ dla Polski i krajów bałtyckich Emilia Skrok.

_ Pożyczka ma wspierać działania reformatorskie polskiego rządu w zakresie zarządzania finansami publicznymi _- podkreśliła Skrok.

Wyjaśniła, że chodzi o "wsparcie zarówno konsolidacji sektora finansów publicznych, jak również reform instytucjonalnych tego sektora, czyli o wprowadzenie wieloletniego planowania wydatków czy ambitnego projektu, jakim jest budżet zadaniowy".

_ Wspieramy również reformy rynku pracy, które mają zadanie aktywizować starszą część społeczeństwa, ludzi po 50. roku życia. Wspieramy też rozwój sektora prywatnego, działania mające na celu ułatwienie działalności gospodarczej oraz przyspieszenie procesu prywatyzacji _- dodała Skrok.

Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska przypomniała, że rozmowy z BŚ w sprawie pożyczki rozpoczęły się wiosną br., kiedy dokonano aktualizacji programu konwergencji.
_ Program ten zakreśla bardzo ambitną ścieżkę konwergencji fiskalnej, której konsekwencją jest przystąpienie Polski do strefy euro _ - podkreśliła wiceminister.

Polska w przyjętym przez unijnych ministrów finansów zaktualizowanym programie konwergencji zapowiada osiągnięcie w roku 2011 średniookresowego celu, jakim jest dobra kondycja finansów publicznych i deficyt w wysokości 1 proc. PKB.

Od 1990 roku Polska zaczęła korzystać z pożyczek BŚ. Łączna kwota zaangażowania Banku w Polsce sięgnęła około 7,5 mld USD, przeznaczonych na realizację 45 projektów.

Źródło artykułu:PAP
uniareformafundusze

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)