Trwa ładowanie...
d40t45q
06-04-2017 13:13

ABB Polska chce zwiększać udział rozwiązań z obszaru automatyki w sprzedaży

Kraków, 06.04.2017 (ISBnews) - ABB Polska chce konsekwentnie zwiększać sprzedaż eksportową i krajową, stopniowo zmieniając strukturę przychodów w kierunku wzmocnienia obszaru automatyki wobec obszaru energetyki, poinformował ISBnews prezes zarządu i dyrektor zarządzający ABB w Polsce Paweł Łojszczyk.

d40t45q
d40t45q

"W 2016 r. na eksport trafiło ok. 60% produkcji polskich zakładów ABB, a udział eksportu stale się zwiększa. Najkorzystniej byłoby, gdybyśmy mieli równy podział obrotów wypracowywanych ze sprzedaży w Polsce z eksportem, rozumianym jako sprzedaż do zagranicznych oddziałów ABB. Do takiego modelu będziemy dążyli" - powiedział Łojszczyk w rozmowie z ISBnews.

"Dla Grupy ABB istotne jest inwestowanie w rynki, w których ma duży udział. Dlatego tak ważne jest stałe zwiększanie sprzedaży naszych urządzeń w Polsce i pokazanie w ten sposób, że warto w naszym kraju inwestować jeszcze więcej" - podkreślił.

Pytany o pożądane tempo dalszego wzrostu sprzedaży ABB Polska, wskazał, że w ostatnich latach obroty spółki rosły w tempie ok. 5% i ocenia, że "przy ok. 3-procentowym tempie wzrostu PKB w ubiegłym roku, to jest bardzo dobre tempo". Eksport ABB rósł natomiast szybciej w ostatnich latach - o ok. 25-30% r/r, wyjaśnił.

Dodał, że ABB inwestuje w Polsce ponad 100 mln zł rocznie i zamierza kontynuować ten trend w 2017 r.

d40t45q

"Najważniejsze w tym roku będzie dla nas zakończenie inwestycji w Łodzi, związanej z przeniesieniem produkcji materiałów izolacyjnych do nowej hali. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie mocy produkcyjnych w Zakładzie Transformatorów Rozdzielczych. Wartość inwestycji to ponad 50 mln zł" - powiedział Łojszczyk.

"Istotną inwestycją jest też nowa siedziba główna ABB w Warszawie, w której poza biurami znajdować się będą centrum robotyki, centrum szkoleniowe dla klientów oraz showroom" - dodał.

ABB Polska chciałoby rozwijać się w kierunku struktury obrotów z większym udziałem zaawansowanej automatyki.

"Generalnie, jeśli spojrzymy dziś na globalne obroty Grupy ABB, to 60% stanowi automatyka, a 40% energetyka. W Polsce natomiast jest odwrotnie, co oznacza, że mamy ogromne pole do wzmocnienia w obszarze automatyki. Pozytywnym kierunkiem dla ABB Polska byłoby więc odwracanie tej proporcji" - podkreślił prezes.

d40t45q

Uważa on, że na rynku są obszary, gdzie ABB Polska jest mocna, a są także takie, gdzie obecność ABB dopiero się zaznaczyła, przykładem jest rynek spożywczy.

"Nasze obroty w tym zakresie nie są duże, a mamy przecież znakomite produkty dedykowane przemysłowi spożywczemu. Duży potencjał do rozwoju widzimy także w elektromobilności. W tej kwestii znaczącą pomocą jest strategia rządu. Od jakiegoś czasu intensywnie przygotowujemy się do wejścia np. w obszar ładowania pojazdów - samochodów, jak i autobusów. Następnym obszarem, w którym dostrzegam szansę znacznego rozwoju i udziału w nim naszej firmy jest digitalizacja. Grupa ABB ma zainstalowanych na świecie ponad 70 mln produktów, ponad 70 tys. systemów sterowania i 7 tys. specjalnych systemów zarządzających produkcją, a wszystkie te urządzenia mogą się ze sobą komunikować" - wyliczył.

"W Polsce opracowujemy także aplikacje do sterowania robotami. Produkty z zakresu robotyki mają potencjał znaleźć się wszędzie w przemyśle - od spożywczego, po samochodowy" - dodał Łojszczyk.

d40t45q

W ubiegłym tygodniu ABB oficjalnie zainaugurowało działalność Globalnego Centrum Usług Wspólnych (Global Business Services - GBS) w Krakowie, w którym docelowo zatrudni ok. 2 tys. osób. Jednostka, która będzie wspierać biznesy ABB w zakresie finansów, systemów informatycznych, a także zarządzania zasobami ludzkimi i łańcuchem dostaw, jest jednym z sześciu centrów GBS, jakie firma tworzy na świecie.

"Aktualnie w Krakowie zatrudniamy od 60 do 80 nowych pracowników w każdym miesiącu. W GBS będzie ich docelowo ponad 2 000. Na dziś nasza kadra w Polsce liczy ponad 4 600 osób, wobec 2 800 trzy lata temu.Według naszych prognoz, na koniec tego roku powinna liczyć już ponad 5 000 pracowników" - poinformował prezes.
"Zwiększamy zatrudnienie zarówno w grupie 'niebieskich', jak i 'białych kołnierzyków'. Udział tych drugich wzrósł w ciągu trzech lat z poniżej 50% do ponad 60%. Wynika to z faktu, że do Polski przejmujemy także technologię, a nie tylko produkcję" - podsumował.

ABB jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Od 25 lat ABB jest obecne w Polsce, gdzie zatrudnia 4 600 osób w 11 fabrykach i 25 oddziałach. W 2016 r. ABB Polska miało ok. 3,2 mld zł obrotów.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)

d40t45q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40t45q