Trwa ładowanie...
12-09-2016 09:33

Abonament radiowo-telewizyjny. Poczta Polska przestrzega przed fałszywymi rachunkami

Wyjście oszustwa na jaw nie zniechęca przestępców. Historia pokazuje, że to nie pierwszy tego typu przypadek.

Abonament radiowo-telewizyjny. Poczta Polska przestrzega przed fałszywymi rachunkamiŹródło: WP.PL, fot: © manaemedia - Fotolia
d26eaiy
d26eaiy

Poczta Polska ostrzega, aby nie płacić rachunku przesłanego przez Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji. "Zweryfikowaliśmy nadawcę i ustaliliśmy, że podana w piśmie strona internetowa oraz podmiot o nazwie Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji - nie istnieją" - czytamy w komunikacie instytucji. Wyjście oszustwa na jaw nie zniechęca przestępców. Historia pokazuje, że to nie pierwszy tego typu przypadek.

Przesyłane przez Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji wezwanie do zapłaty należy zignorować i nie dokonywać wpłat na wskazany w liście numer konta. Informację o fałszywej korespondencji konsultanci obsługujący infolinię RTV otrzymują od 5 września. Nadawcą jest Centralny Rejestr Radiokomunikacji i Telewizji przy ulicy Świętokrzyskiej 30, 00-116 Warszawa. Zawarto w nim formularz wpłat, obligujący do zapłacenia płatności za usługi RTV w kwocie 194,75 zł. Po weryfikacji okazało się, że zarówno strona internetowa oraz adres podany w piśmie nie istnieją.

Jak widać poniżej, dokument został przygotowany fachowo. Autorzy powołują się w nim m.in. na Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz ustawę z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zawarty w bankiecie wpłaty termin płatności to 9 września, a zatem zaledwie kilka dni po otrzymaniu fałszywej korespondencji.

[

Źródło: Poczta-Polska ]( # )

d26eaiy

Nie jest to pierwsze oszustwo związane z opłatą radiowo-telewizyjną. Fałszywe listy z poleceniem zapłaty zaległego abonamentu pojawiły się poprzednich latach. W ubiegłym roku przestępcy posługiwali się zniekształconym logiem spółki Kruk. Z kolei w 2014 r. sprawą wyłudzania pieniędzy pod pretekstem wnoszenia opłat za zaległy abonament zajmowała się prokuratura w Bydgoszczy oraz Częstochowie. Zwykle oszuści uaktywniają się po zapowiedziach rządu o "przykręceniu śruby" osobom nie płacącym abonamentu.

Poczta Polska prowadzi rejestrację odbiorników oraz zbiera abonament RTV. Nie wniesienie tej opłaty, w przypadku korzystania z radia i telewizji, może skutkować mandatem w wysokości 681 zł.

Abonament miesięczny za użytkowanie radia wynosi 7 zł. Jeżeli posiadamy również telewizor, to jego wysokość rośnie do 22,7 zł. W przypadku płatności za rok z góry, opłaty wynoszą odpowiednio 75,60 zł i 245,15 zł.

d26eaiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26eaiy