Trwa ładowanie...
abonament
+1
11-10-2020 17:41

Abonament RTV. 88 proc. Polaków żąda likwidacji

Abonament RTV okazuje się opłatą, której Polacy nie chcą. Zdecydowana większość – dokładnie 79 proc. – bardzo chętnie pożegnałaby się z obowiązkową opłatą dla mediów publicznych. Tak wynika z badania w panelu Ariadna dla WP i money.pl.

Abonament RTV. 88 proc. Polaków żąda likwidacjiŹródło: Shutterstock
d2q9ae5

Jak pokazuje badanie, w którym pytaliśmy o abonament RTV, zdecydowanie za jego likwidacją opowiedziało się 61 proc. osób. "Raczej tak" mówi 18 proc., a "trudno powiedzieć" – 14 proc.

"Nie" dla pomysłu likwidacji abonamentu zadeklarowało zaledwie 7 proc. respondentów, z czego "raczej nie" – 4 proc., a "zdecydowanie nie" – 3 proc.

Na stosunek do opłaty abonamentowej nie mają wpływu preferencje polityczne. Likwidacji abonamentu chce aż 94 proc. badanych deklarujących się jako zwolennicy Koalicji Obywatelskiej. Takie rozwiązanie popiera też aż trzy czwarte wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

d2q9ae5

Abonament RTV. Kto musi płacić?

Przypomnijmy, że abonament RTV obowiązuje wszystkich posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych, a ściąganiem opłaty zajmuje się Poczta Polską. A jak jest ze ściągalnością? Raczej słabo. Dziś z 13,5 mln gospodarstw domowych w Polsce zarejestrowany odbiornik ma zaledwie 6,6 mln z nich, choć według Głównego Urzędu Statystycznego telewizor znajduje się w niemal wszystkich polskich domach.

Jak wynika ze sprawozdania finansowego Telewizji Polskiej, w 2019 roku TVP otrzymała z abonamentu ok. 331 mln zł, rok wcześniej było to ok. 386 mln zł. Od kilku lat Telewizja otrzymuje z budżetu państwa tzw. rekompensaty za niewystarczającą ściągalność abonamentu. W 2019 roku dostała z tego tytułu ok. 1,1 mld zł; rok wcześniej prawie 600 mln zł.

d2q9ae5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q9ae5