Ważna decyzja ws. pieców na gaz. Jakie zmiany czekają ich właścicieli?
Coraz częściej pojawiają się doniesienia o rzekomym nakazie UE dotyczącym demontażu pieców gazowych w Polsce. Ich posiadacze jednak nie muszą się obawiać. Do 2029 r. montaż samodzielnych pieców gazowych będzie możliwy na dotychczasowych zasadach.
Europejska dyrektywa budynkowa rzeczywiście wprowadza zmiany, ale nie są one tak radykalne. Jak podaje portal wnp.pl, główne kontrowersje dotyczą planowanego ograniczenia montażu nowych kotłów gazowych – jednak nie oznacza to, że już wkrótce będziemy musieli wymontować istniejące urządzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kosztował 87 mln zł. Oto nowy dworzec w Olsztynie od środka
Nowe zasady instalacji pieców gazowych
– Nikt w UE nie każe nam demontować kotłów gazowych po 2027 r. – mówił w ubiegłym roku w Polskim Radiu Janusz Starościk ze Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. Jak dodał, do końca 2029 r. montaż nowych kotłów gazowych będzie wciąż możliwy na dotychczasowych zasadach.
Pierwsze zmiany wejdą w życie w 2025 roku, ale dotyczą głównie kwestii finansowania. Od tego roku wstrzymano przyznawanie dotacji na zakup pieców zasilanych paliwami kopalnymi. Wyjątki dotyczą inwestycji sprzed tego roku. Wsparcie finansowe przyznane przed 2025 r. można wykorzystać do końca 2027 r. Do 2029 r. instalacja samodzielnych pieców gazowych będzie możliwa na dotychczasowych zasadach.
Co się zmieni po 2030 r.?
Po 2030 r. nie będzie nakazu demontażu działających pieców gazowych, chyba że budynek przeszedł pełną termomodernizację. Kotły zasilane gazami odnawialnymi, jak biometan czy wodór, nie będą podlegać ograniczeniom. Samodzielne kotły na gaz LPG pozostaną dostępne do 2040 r. i używane w modernizowanych budynkach.
Do 2050 r. wszystkie budynki w UE muszą być bezemisyjne, co daje ponad 25 lat na dostosowanie instalacji gazowych.