Trwa ładowanie...
d3j334l

ABW: akt oskarżenia przeciwko grupie zajmującej się odbarwianiem oleju opałowego (komunikat)

...

Share
d3j334l

15.01. Warszawa - ABW informuje:

Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Bydgoszczy wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Bydgoszczy zakończyła śledztwo dotyczące działania grupy przestępczej zajmującej się odbarwianiem oleju opałowego i jego sprzedażą jako oleju napędowego. Z tego tytułu Skarb Państwa stracił ponad 72 mln złotych. Skierowano akt oskarżenia przeciwko 9 osobom. Grozi im kara do 15 lat więzienia.

Nasi funkcjonariusze ustalili, iż przestępstwo polegało na wyłudzeniach podatkowych przy sprzedaży oleju opałowego jako napędowego i wystawianiu fałszywych faktur VAT. Firmy oraz osoby zarabiały na różnicy opodatkowania tych paliw.

d3j334l

W śledztwie prowadzonym od 2008 r. ustalono, iż importowany olej opałowy był kupowany przez firmę, która sprzedawała towar do kolejnych podmiotów, tzw. słupów. Firmy te wystawiały faktury VAT wskazujące na dalszą sprzedaż oleju opałowego, która w rzeczywistości nie miała miejsca. W ten sposób powstawał "łańcuch" transakcji, służący ukryciu prawdziwego przeznaczenia oleju opałowego. W rzeczywistości trafiał na tzw. "odbarwialnie", skąd po wytrąceniu barwnika dostarczany był na stacje benzynowe, gdzie ostatecznie sprzedawano go jako olej napędowy.

Na podstawie faktur VAT wystawianych przez spółkę właściciele stacji paliw kupowali odbarwiony olej opałowy jako olej napędowy, nie wiedząc o jego rzeczywistym pochodzeniu. Osoby reprezentujące tą spółkę przyjmowały tzw. puste faktury VAT, wskazujące na zakup oleju napędowego pochodzące od innego podmiotu pełniącego rolę tzw. słupa.

W ten sposób firmy uczestniczące w przestępczym procederze oszukały Skarb Państwa w sumie, nie płacąc podatków, na ponad 72 mln złotych.

Aktem oskarżenia prokurator objął 9 osób, w tym organizatora procederu. Oskarżonym zarzucono m.in. popełnienie przestępstw karno-skarbowych polegających na zmianie przeznaczenia wyrobu akcyzowego (art. 73a kks), oszustwie podatkowym (art. 56 par. 1 kks), nierzetelnym wystawianiu faktur VAT i posługiwanie się nimi (art. 56 par. 2 kks) oraz przestępstw karnych polegających na praniu pieniędzy (art. 299 par. 1 i 5 kk) i działaniu w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 kk).

d3j334l

W przypadku dwóch oskarżonych zabezpieczono majątek o łącznej wartości prawie 350 tys. zł. Za popełnione czyny sprawcom grożą kary grzywny oraz kara pozbawienia wolności do 15 lat więzienia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d3j334l

Podziel się opinią

Share
d3j334l
d3j334l