ABW: działania funkcjonariuszy ws. Amber Gold (komunikat)
...
30.08. Warszawa - ABW informuje:
W nawiązaniu do nieprawdziwych informacji dotyczących złożenia przez Bank Gospodarki Żywnościowej zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego informuje:
Na przełomie marca i kwietnia 2012 roku ABW podjęła czynności analityczno - ustaleniowe związane z pojawianiem się nowej linii lotniczej OLT Express. Wynika to z ustawy, która nakłada obowiązek sprawdzenia firm m.in. wchodzących w skład sektora linii lotniczych. Wtedy okazało się, że właścicielem linii jest spółka Amber Gold. Od tego momentu funkcjonariusze z własnej inicjatywy rozpoczęli wnikliwe sprawdzanie spółki.
Jeszcze w kwietniu funkcjonariusze ustalają, że Amber Gold w swojej ofercie mówi o Banku Gospodarki Żywnościowej. Na podstawie tej wiedzy funkcjonariusze ABW na początku maja ( 08 maja br.) inicjują spotkanie z prezesem BGŻ.
Podczas rozmowy wychodzi na jaw, że przedstawiciele Banku Gospodarki Żywnościowej nie byli do końca zorientowani co do ilości przechowywanego złota w jego siedzibie. Agencja jasno wskazuje, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa. Przedstawiciele BGŻ sugerują spotkanie z funkcjonariuszami Agencji w dniu 10 maja br., aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości wskazane przez ABW.
Dwa dni później funkcjonariusze ABW ponowie udają się do Banku Gospodarki Żywnościowej, gdzie okazuje się, że mógł paść ofiarą przestępstwa. Po rozmowach 15 maja br. bank składa oficjalne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, które osobiście odbiera z jego siedziby funkcjonariusz ABW.
W dniu 16 maja br. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego kontaktuje się z Prokuraturą Rejonową Gdańsk Wrzeszcz w celu potwierdzenia, czy prowadzone jest postępowanie dotyczące spółki Amber Gold oraz przesłania złożonego zawiadomienia przez bank.
Prokuratura Rejonowa nie potwierdza telefonicznie informacji i żąda przesłania oficjalnego pisma. Jeszcze tego samego dnia takie pismo zostaje skierowane do prokuratury.
Dwa dni później, tj. 18 maja br., Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymuje informację zwrotną, że Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz od 18 maja 2010 r. prowadzi postępowanie dotyczące naruszania prawa bankowego przez spółkę Amber Gold.
W wyniku dalszych intensywnych czynności tj. szeregu sprawdzeń, ustaleń oraz zawiadomienia BGŻ okazuje się, że zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa poprzez stworzenie tzw. "piramidy finansowej".
W tej formie całość zebranych informacji w dniu 14 czerwca br. trafia do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz, gdzie ostatecznie skutkuje to wszczęciem śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.
Z uwagi na przedstawione powyżej fakty wskazywanie, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nic nie zrobiła lub podjęła z opóźnieniem czynności związane z zawiadomieniem otrzymanym od BGŻ, jest nieprawdą i kwestionuje zaangażowanie w dążeniu funkcjonariuszy ABW do rzetelnego wyjaśnienia tej sprawy.
Oceniając nasze działania należy pamiętać, że to właśnie nasza Agencja jako pierwsza weszła w posiadanie informacji dotyczącej BGŻ i z własnej inicjatywy rozpoczęła całą procedurę skutecznego wyjaśniania nieprawidłowości w spółce Amber Gold.
Jednocześnie informujemy, że do maja br. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie była poinformowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, Prokuraturę oraz Policję o prowadzonych przez te instytucje czynnościach wobec Amber Gold.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ akuc/