Trwa ładowanie...
d38p6o8

ABW: kolejne zatrzymania ws. grupy przestępczej wyłudzającej VAT (komunikat)

...

Share
d38p6o8

19.12. Warszawa - ABW informuje:

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kolejne cztery osoby w sprawie dotyczącej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w związku z transakcjami wewnątrzwspólnotowego obrotu stalą. Dotychczas objęte zarzutami wyłudzenia podatku VAT sięgają kwoty ok. 170 mln zł. Kwota "wypranych" pieniędzy wynosi blisko 0,5 miliarda zł.

Pod koniec listopada br. funkcjonariusze ABW zatrzymali na terenie województw śląskiego i mazowieckiego kolejne 4 osoby w sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy oraz oszustwami podatkowymi (VAT) w wyniku dokonywanych fikcyjnych wewnątrzwspólnotowych transakcji obrotu wyrobami stalowymi.

d38p6o8

Nadzorująca sprawę Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przedstawiła zatrzymanym m.in. zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach (art.271 kk), wyłudzeń podatku VAT (art. 286 kk), prania brudnych pieniędzy (art. 299 kk)i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art.258 kk) oraz zarzuty popełnienia czynów karno-skarbowych.

Podejrzani to właściciele oraz prezesi firm zajmujących się handlem wyrobami stalowymi. Podejrzani brali udział w łańcuszku firm z wykorzystaniem tzw. firm "słupów" zajmujących się fikcyjnym obrotem stalą, w tym blachą oraz prętami żebrowanymi. Wystawiano faktury VAT potwierdzające rzekome transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi, które to transakcje faktycznie nie miały miejsca. Dzięki nie odprowadzaniu podatku VAT uzyskiwano ceny stali niższe od cen oferowanych przez producentów stali.

W toku śledztwa ustalono, że w dokonywanie wyłudzeń zaangażowane też były podmioty działające na terenie Cypru, Łotwy, Czech i Słowacji.

Podejmowane w śledztwie czynności prowadzone były we współpracy z Delegaturą ABW w Radomiu, Urzędami Kontroli Skarbowej w Katowicach i w Opolu oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

d38p6o8

Wobec jednego z podejrzanych Sąd Rejonowy w Gliwicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec trzech pozostałych - środki o charakterze wolnościowym.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono ponad 20 osobom. Objęte zarzutami wyłudzenia podatku VAT sięgają już kwoty ok. 170 mln złotych, a kwota "wypranych" pieniędzy wynosi blisko pół miliarda złotych. W śledztwie dokonano dotychczas zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych na łączną kwotę blisko 30 mln złotych.

Sprawa ma nadal charakter rozwojowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

d38p6o8

Podziel się opinią

Share
d38p6o8
d38p6o8