Trwa ładowanie...
dpbe6y4

AC pokryje koszty naprawy auta uszkodzonego przez grad, ale ubezpieczyciele lubią stosować pewien haczyk

Grad uszkodził samochód? Jeśli masz AC, ubezpieczyciel powinien zapłacić za naprawę. Jest haczyk: firmy czasami odrzucają wnioski o odszkodowanie tłumacząc to tym, że właściciel auta nie zrobił co w jego mocy, by zapobiec uszkodzeniom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak niektórzy kierowcy zabezpieczają swoje samochody przed gradem. Pomysł słuszny, ale warto też mieć ubezpieczenie
Tak niektórzy kierowcy zabezpieczają swoje samochody przed gradem. Pomysł słuszny, ale warto też mieć ubezpieczenie (zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, Fot: Toomi73)
dpbe6y4

Pogoda w Polsce staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, a ponadto coraz więcej w niej sytuacji ekstremalnych. Jak nie susza, to wielkie opady i powodzie. Jeśli deszcz, to gwałtowny i nierzadko połączony z gradobiciem.

Łowcy Burz alarmują, że w najbliższych dniach w różnych częściach kraju możemy się spodziewać gradobicia. Powody do obaw w takich sytuacjach zawsze mają właściciele samochodów, którzy nie mogą wprowadzić ich do garażu.

dpbe6y4

Po tym, jak grad wielkości jajek uszkodził jednej noc samochody w Gorzowie Wielkopolskim, kierowcy zabezpieczali je kocami i poduszkami.Pomysłowe, ale jest to jednak rodzaj ostateczności – nie można zabezpieczać w ten sposób auta za każdym razem, gdy synoptycy zapowiadają załamanie pogody. Lepszym rozwiązaniem jest posiadanie ubezpieczenia, które pokryje koszty naprawy uszkodzonego pojazdu.

Obejrzyj: Ubezpieczenie na urlopie. Warto kupić dodatkowe, nawet przy wyjeździe z biurem podróży

Praktycznie każde dobrowolne ubezpieczenie autocasco gwarantuje likwidację szkód powstałych w wyniku żywiołu pogodowego, a więc również gradu. Wybierając ubezpieczenie, kierowcy nie powinni jednak działać automatycznie: trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia wybranej firmy i sprawdzić, jakie ryzyka obejmuje polisa. Każdy zakład indywidualnie określa szkody, jakie jest gotowy naprawić, więc oferty różnią się między sobą.

dpbe6y4

Czy kierowca na pewno zadbał o auto?

Czy właściciel pojazdu, który wykupił dodatkowe ubezpieczenie gwarantujące likwidację szkody, może spać spokojnie? Niestety, nie zawsze. Z ryzykiem "trudnych rozmów" z ubezpieczycielem trzeba się liczyć szczególnie po gwałtownych ulewach, gdy w krótkim czasie jest wielu poszkodowanych.

Ubezpieczyciele nierzadko szukają sposobu, by oddalić roszczenia. W jaki sposób?

dpbe6y4

Jak wyjaśnia Aneta Zdziech, rzecznik prasowy Votum S.A., firmy powołują się przy tym na przepisy Kodeksu cywilnego, który przewiduje, że ubezpieczony musi zrobić wszystko, co w jego mocy, by zmniejszyć rozmiary szkody (art. 826 k.c.). Zatem - jeśli miał możliwość zaparkowania samochodu pod dachem, to powinien był to zrobić. Ubezpieczyciel może się zainteresowac, czy kierowca, który wiedział o ryzyku gradu, na pewno zrobił wszystko, by ochronić auto.

- Dlatego też, podczas zawierania z ubezpieczycielem dobrowolnego ubezpieczenia, jakim jest ubezpieczenie AC, warto z uwagą zapoznać się z postanowieniami OWU i sprawdzić czy np. ubezpieczyciel nie warunkuje wypłaty odszkodowania za gradobicie konkretnym postępowaniem przed tym zdarzeniem żywiołowym. Oczywiście, w OWU nie może znaleźć się zapis sprzeczny z Kodeksem Cywilnym, a tym samym działający na niekorzyść ubezpieczonego – wyjaśnia Aneta Zdziech.

Gdyby ubezpieczyciel kwestionował zasadnośc wypłaty odszkodowania, kierowca musi przekonac go, że zwyczajnie nie miał gdzie zaparkować, więc samochód musiał stać na zewnątzr. Jeśli klient i zakład ubezpieczeniowy nie dojda do porozumienia, sprawa trafi do sądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpbe6y4

Podziel się opinią

Share

dpbe6y4

dpbe6y4