Trwa ładowanie...
d8mlih9
14-07-2016 15:12

Aforti Holding liczy na poprawę wyników r/r i zakup firmy windykacyjnej w br.

Warszawa, 14.07.2016 (ISBnews) - Aforti Holding oczekuje poprawy wyników finansowych w tym roku i liczy, że grupie uda się jak najszybciej przejąć podmiot na rynku windykacyjnym w Polsce. Jeszcze w tym roku Aforti Exchange - platforma wymiany walut - rozpocznie działalność w Rumunii i Bułgarii, zaś w przyszłym roku spółka Aforti Finance może rozpocząć sprzedaż pożyczek mikrofirmom z Czech i Słowacji, poinformował prezes Klaudiusz Sytek.

d8mlih9

"Na pewno chcielibyśmy mieć większe przychody za ten rok, niż za poprzedni, choć dynamika wzrostu ponad 280% będzie nie do powtórzenia. Planujemy, że zysk netto będzie podobny lub wyższy od ubiegłorocznego, bo nakłady inwestycyjne nie wpłyną negatywnie na wynik" - powiedział prezes i największy akcjonariusz Aforti Holding Klaudiusz Sytek podczas spotkania prasowego.

Przychody Aforti Holding wyniosły 43,5 mln zł w 2015 roku (wzrost o 284% r/r), zaś zysk netto wyniósł 0,54 mln zł i był wyższy o 389% w skali roku.

Prezes poinformował, że Aforti - w ramach zaktualizowanej strategii na lata 2016-2018 chce rozbudować grupę o spółki z trzech segmentów: windykacji, faktoringu oraz leasingu.

"Planujemy dość mocno wejść w nowe biznesy. Chcemy przejmować małe kilku-, kilkunastoosobowe firmy, by móc robić cross-selling. Mocno pracujemy nad akwizycją firmy windykacyjnej i chcielibyśmy to zrobić tak szybko, jak się tylko da. Być może jeszcze w tym roku uda się też przejąć firmę leasingową" - powiedział prezes.

d8mlih9

W planach jest dalszy rozwój spółek Aforti Exchange - platformy do wymiany walut - oraz Aforti Finance - spółki udzielającej pożyczek mikroprzedsiębiorcom do kwoty 50 tys. zł na okres do 12 miesięcy.

"Chcemy bardzo mocno zwiększyć sprzedaż Aforti Exchange i uruchomić platformę transakcyjną w tym roku w Bułgarii i Rumunii. Zakładamy, że pierwsze euro wymienimy w tych krajach - jeśli nie w IV kwartale tego, to na pewno w I kw. przyszłego roku. Mamy też wytypowanych kilka kolejnych krajów UE, w których obowiązującą walutą nie jest euro. Chcemy to robić małymi krokami i sprawdzić, czy odnajdujemy się w międzynarodowym środowisku" - powiedział Sytek.

Celem dla Aforti Exchange jest budowa bazy 1 tys. stałych klientów biznesowych do końca 2018 r. (wobec ok. 400 obecnie). Pozyskanie nowych klientów powinno przełożyć się na wzrost obrotów na platformie wymiany walut do poziomu 1 mld zł rocznie w 2018 r. wobec ok. 85 mln zł w 2015 r. Aforti planuje także rozwój usług o rezerwacje kursów walutowych, alerty dealerskie, a także rozszerzenie koszyka par walutowych. Obecnie kwartalnie Aforti Exchange wymienia walutę o wartości ok. 5-6 mln euro.

Strategia Aforti zakłada także wzrost przychodów z biznesu pożyczkowego. Obecnie Aforti Finance obsługuje ok. 200 mikroprzedsiębiorstw, a średnia kwota pożyczki to 36 tys. zł. Spółka udziela pożyczek na kwotę 600-800 tys. kwartalnie. Aforti Finance oczekuje wzrostu przychodów do poziomu ponad 60 mln zł rocznie do końca 2018 r.

d8mlih9

"Planujemy też, że do końca 2017 roku, a najpóźniej w II kw. 2018 Aforti Finance rozpocznie działalność na rynku czeskim i słowackim. W planach są kolejne rynki, myślimy też o własnej sieci dystrybucyjnej - ok. 20 oddziałach w większych miastach i mobilnych sprzedawcach, ale to jeszcze nie w tym roku" - powiedział prezes. Do końca 2018 roku Aforti chce także zaistnieć na rynku węgierskim.

Do końca I kw. 2017 roku grupa planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 4,4 mln zł, zaś do końca 2018 roku łączne szacunkowe nakłady wyniosą 12,4 mln zł. Program inwestycyjny będzie finansowany 2,3-letnimi obligacjami.

"Cały czas finansujemy się obligacjami. Obsługujemy je terminowo, mamy dobrą rozpoznawalność. Nie planujemy żadnego publicznego programu. To będą emisje na bieżące potrzeby, w tym na zakupy firm, do kwoty 1 mln zł. Cały nasz budżet inwestycyjny na ten rok to ok. 4 mln zł, częściowo jest on przeznaczony na projekty IT" - powiedział Sytek.

Na potrzeby finansowania akcji pożyczkowej we współpracy z AgioFunds TFI zistał uruchomiony Aforti Microloans FIZ. Aforti Finance finansuje się także poprzez łotewską platformę Mintos.

d8mlih9

Sytek poinformował, że Aforti cały czas jest zainteresowane przeniesieniem notowań spółki na rynek główny, ale zarówno zbyt niska kapitalizacja, jak też sytuacja rynkowa nie umożliwiają takiej zmiany.

"Od paru kwartałów deklarujemy chęć przejścia na rynek główny, ale mamy wciąż za małą kapitalizację. Przejściu na pewno towarzyszyłaby emisja akcji, aby zwiększyć skokowo biznes. Na pewno to zrobimy w perspektywie dwóch lat" - powiedział prezes.

Opublikowana dziś strategia rozwoju Aforti Holding do 2018 r. zakłada rozwój organiczny i poprzez akwizycje oraz przejście na główny rynek GPW z NewConnect. Grupa chce osiągnąć wzrost marży netto do ok. 4% na koniec 2017 r.

Aforti Holding S.A. pełni funkcję spółki holdingowej dla dwóch kluczowych podmiotów, które oferują komplementarne usługi finansowe dla klientów o szerokim spektrum portfelowym oraz dla spółki Aforti Ac Sp. z o.o. prowadzącej działalność księgowo-rachunkową i rozliczeniową dla innych podmiotów w grupie. Od 2011 roku jest notowana w alternatywnym systemie obrotu na rynku New Connect.

(ISBnews)

d8mlih9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8mlih9