Galeria handlowa w Warszawie może zniknąć. Inwestor chce stawiać bloki
Nowy projekt zagospodarowania przestrzennego dla Muranowa Zachodniego przewiduje istotne przekształcenie. Dom Mody Klif zostanie zastąpiony przez dziewięć nowych bloków mieszkalnych. Inwestor złożył wniosek o zgodę na rozbiórkę istniejącego centrum handlowego oraz sąsiednich budynków.
Dom Mody Klif, zlokalizowany przy ul. Okopowej, od dawna jest znanym punktem na mapie Warszawy. Znaleźć tu można sklepy renomowanych marek modowych, takich jak Max Mara, COS i Liu Jo. Ponadto, znajdują się tu biura podróży, apteka Super-Pharm oraz market Eurospar.
Obszar Muranowa Zachodniego, na którym znajduje się Klif, objęty był niedawno konsultacjami społecznymi dotyczącymi nowego planu zagospodarowania. Zgodnie z nim, na miejscu galerii handlowej stanąć mają budynki mieszkalne o wysokości sięgającej 30 metrów.
Dalsza część artykułu dostępna poniżej nagrania wideo
"Będziemy dziadami". Polacy zabrali głos w sprawie zmiany waluty
Dom Mody Klif może zniknąć z Warszawy
Według ustaleń "Raportu Warszawskiego", nowa wizja pokrywa się z zamierzeniami właściciela galerii handlowej. Na początku października do Urzędu Miasta trafił wniosek dotyczący decyzji o warunkach środowiskowych związanych z centrum handlowym przy Okopowej.
Jak podaje portal, plan przewiduje "budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami na parterze, wraz z podziemnymi parkingami, zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną oraz likwidację istniejącej zabudowy usługowej i towarzyszącej infrastruktury".
Dziewięć bloków zamiast galerii handlowej
Widać na rysunku opublikowanym przez Nowych Liberałów – Warszawa, że firma AEW Asset Management, właściciel galerii, chce przeprowadzić rozbiórkę Domu Mody Klif oraz przylegających struktur, w tym garażu, parkingu i biurowca.
Na miejscu tych budynków ma powstać dziewięć wielorodzinnych bloków z przestrzenią handlową na parterze. Planowane są konstrukcje o maksymalnej wysokości: sięgającej do VIII, IX, XI oraz XVIII pięter. Dodatkowo, na terenie obecnej galerii przewidziano budowę pięciu dwupoziomowych podziemnych parkingów.
Wątpliwości dotyczące procedury
Raport Warszawski zwraca uwagę, że proces ten ma być realizowany w ramach "lex deweloper", co jest nieco zaskakujące, biorąc pod uwagę istniejący już miejscowy plan zagospodarowania, który umożliwia rozbiórkę galerii i budowę nowych obiektów.
Inwestycja znajduje się nadal w fazie początkowej, a termin jej rozpoczęcia nie jest jeszcze ustalony. Wniosek o nowe przedsięwzięcie w Warszawie obecnie jest oceniany, a prezydent miasta poprosił inwestora o dokładne wyjaśnienia dotyczące planowanych działań.