Trwa ładowanie...
d1ejqck

Agencja Fitch przyznała emisji obligacji w EUR rating A- (A minus) - komunikat (aktl.)

...

d1ejqck
d1ejqck

Dochodzą wypowiedzi Davida Heslama, analityka Fitch, oraz prognozy agencji. #

16.09. Warszawa (PAP) - Agencja ratingowa Fitch przyznała emisji polskich euroobligacji rating A- (A minus) - poinformowała agencja w czwartkowym komunikacie.

Rating jest zgodny z długoterminowym ratingiem polskiego długu w walucie zagranicznej.

"Obecne ratingi Polski mają stabilną perspektywę, są mało wrażliwe na okresowy wzrost długu rządowego i rosnący deficyt. Fiskalna wiarygodność jest wspierana przez elastyczność rządu w krajowym i zagranicznym finansowaniu" - napisał w komentarzu David Heslam, dyrektor zespołu Fitch.

"Jednak w średnim okresie polityka fiskalna musi ulec zacieśnieniu, tak, aby ustabilizować stosunek długu publicznego do PKB, i tak, by trendy w polskich finansach publicznych nie były rozbieżne z trendami porównywalnych państw. Presja na obniżenie ratingu mogłaby wzrosnąć jeśli rząd nie przedstawi i nie rozpocznie wdrażania wiarygodnego programu konsolidacji" - dodał.

d1ejqck

Z komunikatu wynika, że agencja przewiduje, że deficyt szerokiego sektora finansów publicznych w 2010 r. wyniesie 6,5 proc. PKB, a dług publiczny, liczony wg ESA95, w tym roku wyniesie 54,5 proc., by w ciągu dwóch lat sięgnąć poziomu ok. 57 proc. PKB.

Resort finansów sprzedał w czwartek euroobligacje o wartości 1 mld euro przy popycie przekraczającym 5 mld euro. Papiery zostały wycenione 120 pb powyżej benchmarkowej średniej stopy swap. (PAP)

fdu/ asa/

d1ejqck
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ejqck