Trwa ładowanie...
d6b6w3r
25-01-2016 17:20

Agencja Fitch utrzymała wysokie oceny ratingowe dla Małopolski

Województwo małopolskie ma mocne wyniki operacyjne, umiarkowane zadłużenie i wysoką zdolność finansowania inwestycji ze środków własnych - oceniła agencja Fitch, utrzymując ratingi dla regionu na dotychczasowym, wysokim poziomie.

d6b6w3r
d6b6w3r

Tymczasem inna agencja Standard & Poor's, która w połowie stycznia obniżyła ocenę ratingową Polski dla zadłużenia w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus", w ślad za tą decyzją obniżyła w zeszłym tygodniu rating dla Krakowa.

Jak podało w poniedziałek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, Fitch Ratings potwierdził ratingi Małopolski: dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie "A-", dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie "A" oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie "AA+(pol)".

Oceny te - zaznaczyła agencja - odzwierciedlają dobre zarządzanie strategiczne i finansowe w Małopolsce.

"Rating potwierdza, że prowadzona przez nas konsekwentnie polityka finansowa województwa jest odpowiedzialna. Świadczą o tym nie tylko wskaźniki budżetowe, ale także ocena niezależnych ekspertów" - uważa marszałek Małopolski Jacek Krupa.

d6b6w3r

Fitch spodziewa się, że wyniki operacyjne Małopolski pozostaną mocne do 2018 r. z nadwyżką operacyjną wynoszącą średnio ponad 100 mln zł. Jak podaje agencja będzie to wynikać z rosnących dochodów Małopolski z podatków, co jest związane z prognozowanym wzrostem gospodarczym, a także z polityki województwa mającej na celu racjonalizację wydatków.

Agencja Fitch prognozuje, że wydatki majątkowe Małopolski mogą wynieść w l. 2016-19 łącznie 2,9 mld zł w związku z realizacją inwestycji w ramach perspektywy finansowej UE 2014-20.

Fitch spodziewa się, że zadłużenie Małopolski będzie rosło w najbliższych trzech latach o około 50 mln zł rocznie do poziomu ok. 630 mln zł, ale pozostanie nadal poniżej 70 proc. dochodów bieżących. Według ekspertów wskaźniki obsługi zadłużenia pozostaną bezpieczne, a nadwyżka operacyjna może być około 2 razy wyższa od obsługi zadłużenia, która jest prognozowana średnio na poziomie 60 mln zł rocznie.

Jak podkreślili w komunikacie eksperci agencji gospodarka województwa jest dobrze rozwinięta i zdywersyfikowana, a stopa bezrobocia na koniec listopada 2015r. wynosiła w regionie 8,2 proc. i była niższa od średniej krajowej, która według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynosiła 9,7 proc.

d6b6w3r

"Małopolska realizuje swoje zadania w przewidywalnym otoczeniu instytucjonalno-prawnym. Województwo jest przejrzyste w swoich działaniach, czemu sprzyja fakt publikowania przez nie m.in. wieloletnich prognoz finansowych oraz sprawozdań z wykonania budżetu" - oceniła Agencja Fitch.

Zgodnie z założeniami przyjętego w grudniu budżetu na rok 2106 Małopolska będzie miała dochody na poziomie 1,163 mld zł oraz 1,483 wydatków, z czego 692,1 mln zł to wydatki inwestycyjne.

Tymczasem inna agencja ratingowa - Standard & Poor's - obniżyła ocenę Krakowa z poziomu "A-" do "BBB+".

d6b6w3r

"Trzy miesiące temu, w październiku otrzymaliśmy informację, że w 2015 roku ocena Krakowa została podtrzymana na dotychczasowym poziomie +A minus+ z perspektywą stabilną. Niestety do tej pory stosowaną praktyką było, iż ocena miasta lub firmy nie może być wyższa niż ocena kraju, na którego terytorium one funkcjonują. Tak też stało się w tym przypadku - rating Krakowa został obniżony do poziomu BBB+" - powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Dodała, że zawiadomieniu o obniżeniu ratingu towarzyszyła informacja, że sytuacja finansowa Krakowa według agencji nie zmieniła się i nadal jest oceniana bardzo wysoko.

"Trudno w tej chwili oszacować konsekwencje obniżenia ratingu dla Krakowa. Obawiamy się, że w dłuższej perspektywie obniżony rating utrudni miastu rozmowy z bankami, a także może doprowadzić do zwiększenia kosztów obsługi naszego zadłużenia" - powiedziała Chylaszek.

d6b6w3r

Dodała, że Kraków, jako pierwsze polskie miasto, otrzymał w 2008 roku od Standard & Poor's rating na poziomie "A" i ocena ta nie została zmieniona nawet w latach najtrudniejszych dla finansów samorządów - w 2011 i 2012 roku.

W budżecie Krakowa zapisano, że dochody miasta wyniosą w 2016 r. 4 mld 333,6 mln zł, a wydatki 4 mld 536,6 mln zł. Wynoszący 203,1 mln zł deficyt ma być sfinansowany poprzez środki z kredytu bankowego i emisji obligacji komunalnych.

d6b6w3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6b6w3r