Trwa ładowanie...

Agencja S&P ogłosi rating Polski. Lekka nerwowość na złotym

Standard & Poor's to najgorzej oceniająca nasz kraj agencja spośród "wielkiej trójki".

Agencja S&P ogłosi rating Polski. Lekka nerwowość na złotymFot: Jacek Bereźnicki
d14vtqo
d14vtqo

Standard & Poor's to najgorzej oceniająca nasz kraj agencja spośród "wielkiej trójki". W piątek wieczorem zaktualizuje rating wiarygodności kredytowej Polski. To może mieć duże znaczenie dla naszej waluty, która przed południem pokazywała, że wśród inwestorów jest niepewność co do wyniku oceny.

Na rynku walutowym widać lekką nerwowość. Kursy najważniejszych walut są blisko poziomu z czwartku, ale w ostatnich godzinach notowały najpierw wyraźniejszy wzrost, by potem szybko spaść w dół.

Skąd takie zachowanie inwestorów? Przed złotym jest ważny sprawdzian. Wieczorem agencja Standard & Poor's zaktualizuje rating wiarygodności kredytowej Polski.

Obserwuj jak do południa zachowywały się najważniejsze waluty

d14vtqo

Standard & Poor's to najgorzej oceniająca nasz kraj agencja spośród "wielkiej trójki". Rok temu wywołała spore zamieszanie na rynku, niespodziewanie obniżając nam rating o jeden poziom i nadając mu do tego perspektywę "negatywną". Spadały wtedy akcje na warszawskiej giełdzie, a złoty gwałtownie się osłabił.

Teraz ekonomiści nie spodziewają się powtórki, choć niepewność pozostaje. W porannym komentarzu walutowym bankierzy z PKO BP wskazali, że po grudniowej podwyżce perspektywy na stabilną, dziś nie spodziewają się żadnych zmian. Również bierności spodziewają się Konrad Ryczko z DM BOŚ i Rafał Sadoch z DM mBanku.

Negatywna niespodzianka jest mało prawdopodobna. Częściej słychać głosy, że jeśli S&P nie pozostanie bierna, to prędzej podniesie perspektywę ratingu ze "stabilnej" do "pozytywnej".

- Podwyższenie dynamiki PKB i spadek deficytu sektora finansów publicznych może zachęcać do spekulacji pod podwyższenie perspektywy ratingu - ocenia Sobiesław Kozłowski z Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank.

d14vtqo

Przypomnijmy, że w czwartek agencja opublikowała prognozy dla Polski, które będą podstawą do decyzji ratingowej. Jak widać z poniższych danych,w górę poszły szacunki wzrostu PKB na bieżący rok, choć jednocześnie pogorszyła się prognoza długu finansów publicznych.

Prognozy S&P dla Polski
2017 2018 2019 2020
nowa stara nowa stara nowa stara
PKB (realny w proc.) 3,3 3,2 3,1 3,1 3,0 3,0 2,9
Deficyt sektora finansów publ. (proc. PKB) 3,0 3,1 3,0 3,0 2,9 2,8 2,8
Dług sektora finansów publ. (proc. PKB) 53,8 52,5 54,1 52,9 54,3 53,0 54,5
CPI (proc.) 1,8 1,5 2,0 2,0 2,1 2,1 2,1
Źródło: PAP, nowe prognozy z kwietnia, stare ze stycznia i grudnia

BBB+ to ósmy od góry poziom ratingu dla Polski w skali agencji Standard & Poor's. Pozostałe instytucje z "wielkiej trójki" są dla nas bardziej łaskawe. Moody's daje Polsce szóstą ocenę, a Fitch siódmą licząc od najwyższej.

d14vtqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14vtqo