Akcja inwestycyjna mocno skoncentrowana, na powszechne ożywienie trzeba będzie poczekać - NBP

19.12. Warszawa (PAP) - W III kwartale w sektorze przedsiębiorstw odnotowano przyspieszenie dynamiki wzrostu nakładów na inwestycje. Rosnąca koncentracja nakładów inwestycyjnych w...

19.12.2013 | aktual.: 19.12.2013 10:53

19.12. Warszawa (PAP) - W III kwartale w sektorze przedsiębiorstw odnotowano przyspieszenie dynamiki wzrostu nakładów na inwestycje. Rosnąca koncentracja nakładów inwestycyjnych w sektorze przedsiębiorstw świadczy jednak o tym, że na powszechne ożywienie trzeba będzie jeszcze poczekać - wynika z raportu NBP.

"W sektorze przedsiębiorstw odnotowano przyspieszenie dynamiki wzrostu nakładów na inwestycje. Według danych w układzie kwartalnym nakłady ogółem w III kwartale wyniosły 25,6 mld zł i były o 5,2 proc. wyższe względem wydatków z podobnego okresu poprzedniego roku. Przyspieszenie dynamiki było w części efektem niskiej bazy odniesienia (rok wcześniej inwestycje spadły o 1/10), niemniej nakłady poniesione na inwestycje (dane narastające) powoli zbliżają się do wielkości nakładów w 2008 r." - napisano w opublikowanym w czwartek raporcie NBP o sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw w III kwartale 2013 roku.

Autorzy raportu wskazują, że dynamika inwestycji na poziomie populacji przyspiesza i w kolejnych grupach zaczyna powracać zainteresowanie inwestycjami.

"Do przedsiębiorstw zwiększających inwestycje (a w poprzednim kwartale były to głównie firmy eksportujące oraz firmy transportowe)
w III kw. dołączyły m.in. przedsiębiorstwa z sektora MSP, podmioty nie eksportujące, a według rodzaju działalności firmy usługowe i handlowe. Co więcej, wzrost inwestycji w sektorze MSP wynikał ze zwiększonych zakupów maszyn i urządzeń, a ten rodzaj zakupów relatywnie szybciej przynosi efekt produkcyjny niż inwestycje w pozostałych grupach rodzajowych" - napisano.

"Dynamicznego przyspieszenia nie obserwujemy nadal w grupie firm dużych, a aktywność inwestycyjna największych firm 2000+ wykazuje dużą zmienność. W budownictwie oraz w sektorze publicznym z kolei utrwalają się negatywne tendencje w kształtowaniu się dynamiki inwestycji, ale poza tymi grupami nie widać innych obszarów spowolnienia inwestycyjnego" - dodano.

Według raportu NBP z analizy danych jednostkowych wynika, że mimo wzrostu zagregowanych inwestycji na poziomie próby, na zwiększanie nakładów nadal decyduje się niewiele przedsiębiorstw, co pokazuje, że akcja inwestycyjna jest na razie mocno skoncentrowana.

"W pierwszym trzech kwartałach tego roku wzrost nakładów w porównaniu z kwotami przeznaczonymi na ten cel przed rokiem nastąpił w przypadku co trzeciego przedsiębiorstwa. To niewiele, biorąc pod uwagę słabnącą już zdecydowanie, choć jeszcze dodatnią, dynamikę inwestycji w poprzednim roku" - napisano.

"W rezultacie odsetek inwestorów zwiększających nakłady jest obecnie jednym z najniższych w ciągu ostatniej dekady. Słabszą aktywność inwestorów odnotowano jedynie w kryzysowym 2009 r. Również rosnąca koncentracja nakładów inwestycyjnych w sektorze przedsiębiorstw świadczy o tym, że na powszechne ożywienie trzeba będzie jeszcze poczekać. Współczynnik koncentracji osiągnął wartość 0,92, przy wartości granicznej 1, i kształtuje się powyżej przeciętnych odczytów w długim okresie" - dodano.

Z raportu wynika, że w III kwartale 100 największych inwestorów odpowiadało za ponad 58 proc. ogółu nakładów całego sektora przedsiębiorstw (wzrost o 1,1 pp. rdr).

"Zjawisko rosnącej koncentracji nakładów widoczne jest zarówno w sektorze MSP, jak i w grupie dużych przedsiębiorstw, przy czym w sektorze MSP jest to kontynuacja trendu długookresowego, zaś w grupie dużych firm - jest to nowe zjawisko po trzech latach rosnącego rozproszenia" - napisano.

Autorzy raportu wskazują, że pozytywnie należy ocenić, że po raz pierwszy od początku 2012 roku tempo odnawiania majątku rzeczowego nie obniżyło się.

"Pozostało ono na poziomie sprzed kwartału i jest w dalszym ciągu najniższe od 2004 r. Poprawę odnotowały przedsiębiorstwa MSP, usługi, w tym zwłaszcza transport" - napisano.(PAP)

jba/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansebankinbp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)