Trwa ładowanie...

Akcyza nie wzrosła, ale papierosy i tak zdrożeją o ok. 70 groszy

Cześć papierosów już zdrożała z początkiem stycznia, część podrożeje dopiero od lutego. Średnio podwyżki sięgną 70 groszy na paczce. Stoi za tym ministerstwo finansów, choć wcale nie podniosło akcyzy – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Akcyza nie wzrosła, ale papierosy i tak zdrożeją o ok. 70 groszy
Fot: pixabay.com/ CC0 Public Domain
d1ctxf8

Powodem podwyżek jest przeliczenie na nowo tzw. średniej ważonej detalicznej ceny papierosów. To średnia cena papierosów z trzech ostatnich kwartałów i to ona stanowi dla producentów postawę do obliczania wysokości akcyzy.

Ostatnie przeliczenie pokazało, że średnia cena wyniosła 13,60 zł i jest wyższa o 32 gr od poprzedniej. To oznacza, że producenci za każdą sprzedaną paczkę będą musieli odprowadzić do budżetu 8,41 zł – o 10 gr więcej niż w 2016 roku.

Nie oznacza to jednak, że papierosy zdrożeją właśnie o owe 10 gr. Producenci bowiem wykorzystują okazję i podnoszą ceny mocniej. Według rozmówców „Dziennika Gazety Prawnej” ceny papierosów marki premium wzrosną o ok. 70 groszy do ok. 17 zł. Cena tych ze średniej i niższej półki wzrośnie o 50 groszy. To oznacza, że za najtańsze papierosy zapłacimy już prawie 14 zł.

d1ctxf8

Podwyżki zaczynają obowiązywać wraz z nowymi banderolami, a to oznacza, że gdzieniegdzie już płacimy za papierosy więcej. Ci którzy jeszcze nie podnieśli cen, zrobią to na pewno do końca lutego.

Niestety może się okazać, że nie będzie to jedyna podwyżka w tym roku. Tak właśnie było rok wcześniej. Po noworocznych podwyżkach, w połowie roku ceny znowu wzrosły. Powodem był zwiększony popyt na papierosy – udaje się bowiem stopniowo ograniczać nielegalny handel tymi wyrobami, coraz częściej przechwytywany jest towar z przemytu oraz likwidowane są nielegalne fabryki papierosów na terenie naszego kraju.

W 2016 roku też mieliśmy do czynienia z podwyżkami cen, wynikały one jednak wprost z podwyżki akcyzy, która wzrosła z 8,2 do 8,3 zł. Tym samym o 43 grosze wrosła minimalna cena paczki papierosów ustalana przez resort finansów z 12,85 zł do 13,28 zł.

To sprawiło, że za paczkę najtańszych papierosów płaciliśmy 12,99 zł, te ze średniej półki podrożały do 13,70 zł, a segment papierosów premium podrożał do 15,70 zł za paczkę.

d1ctxf8

Z drugiej strony podwyżki mogą wyjść na zdrowie Polakom. Dane Światowej Organizacji Zdrowa (WHO) mówią, że podwyżka cen papierosów o 10 proc. ogranicza palenie o 3-5 proc.

Ostatnio portal Izvestia.ru informował, że Rosja rozpoczyna radykalną politykę antynikotynową i chce zupełnie zakazać sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2014 roku – taki pomysł rozważa jakoby rosyjskie ministerstwo zdrowia. Dokument w tej sprawie jest już dyskutowany w rosyjskim rządzie.

d1ctxf8

Podziel się opinią

Share
d1ctxf8
d1ctxf8