Trwa ładowanie...

Alimenty natychmiastowe. Reforma przyjęta przez rząd, wzrost ściągalności o 164 proc.

Ściągalność alimentów do państwowego Funduszu Alimentacyjnego wzrosła od 2015 r. o 164 proc., ogłosiło Ministerstwo Sprawiedliwości. Kolejnym krokiem będą m.in. alimenty natychmiastowe. Reforma prawa prawa rodzinnego została przyjęta przez rząd.

Alimenty natychmiastowe. Reforma przyjęta przez rząd, wzrost ściągalności o 164 proc.Źródło: PAP/Piotr Nowak
d1p4vge
d1p4vge

Podczacz wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości chwalili się dotychczasowymi efektami reformy prawa alimentacyjnego oraz zapowiedzieli kolejne zmiany przepisów.

"Spektakularny efekt przyniosły przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w egzekwowaniu obowiązku alimentacyjnego. Ściągalność alimentów do państwowego Funduszu Alimentacyjnego wzrosła aż o 164 proc." - chwali się resort.

Wideo: "Pracujemy nad pakietem alimentacyjnym"

Według przedstawionych przez MS danych ściągalność alimentów w 2015 roku wynosiła 12,9 proc., a w 2018 r. już 34,1 proc.

d1p4vge

- To pokazuje, że dobre prawo działa - stwierdził Zbigniew Ziobro. - Dzięki nowym rozwiązaniom dziesiątki tysięcy polskich dzieci po raz pierwszy w życiu otrzymało wsparcie alimentacyjne ze strony swoich rodziców - podkreślił minister.

Resort Ziobry szykuje kolejne zmiany przepisów, które mają znacznie przyspieszyć procedurę przyznawania alimentów. Wprowadzone zostaną alimenty natychmiastowe, przyznawane w ciągu zaledwie kilkunastu dni, bez czekania na orzeczenie sądu.

Procedura występowania o alimenty natychmiastowe zostanie maksymalnie uproszczona, a poza odpisem aktu urodzenia dziecka do pozwu nie będzie trzeba dołączać żadnych dowodów.

d1p4vge

Pozew będzie składany na gotowym formularzu dostępnym w Internecie, który ma być prosty i łatwy do wypełnienia. "Większość ubiegających się o alimenty będzie mogła dzięki temu uniknąć dodatkowych wydatków na adwokatów" - podkreśla MS.

Wysokość alimentów natychmiastowych ma być ustalana na podstawie kwoty minimalnego wynagrodzenia i współczynnika dzietności. Na dziś byłoby to około 500 zł na jedno dziecko, 900 na dwoje dzieci i 1200 zł na troje.

Ministerstwo podkreśla, że uzyskanie alimentów natychmiastowych nie zamyka drogi do domagania się w przyszłości wyższej kwoty alimentów według standardowej procedury.

Nowe przepisy mają też skutecznie chronić prawa rodzica, któremu drugi rodzic utrudnia kontakt z dzieckiem. W takim przypadku sąd będzie mógł przydzielić asystenta rodziny, czy ustanowić nadzór kuratora sądowego.

d1p4vge

Jeśli to nie pomoże, to na rodzica utrudniającego kontakty z dzieckiem sąd będzie mógł nałożyć karę finansową. Jeżeli i to nie przyniesie skutku, będzie odpowiadać karnie.

"Prokurator po pierwszym przesłuchaniu będzie mógł wyznaczyć np. półroczny okres próby. Jeśli w tym czasie rodzic będzie wywiązywał się z orzeczeń sądu rodzinnego i umożliwiał kontakt z dzieckiem, prokurator umorzy sprawę. Jeśli nie - rodzic narazi się na grzywnę albo karę ograniczenia wolności np. w postaci prac społecznych" - wyjaśnia MS.

Projekt przewiduje również wprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego. Ma ono poprzedzać sprawy o rozwód i separację małżonków posiadających wspólne małoletnie dzieci.

d1p4vge

Celem tego rozwiązania jest pojednanie małżonków, ale jeśli nie będzie to możliwe, to ma doprowadzić do tego, aby rozwód lub separacja przebiegły przed sądem w miarę sprawnie i bezkonfliktowo, ze szczególnym uwzględnieniem dobra dzieci.

Kolejna nowość to umożliwienie "błyskawicznej i zdecydowanej reakcji, gdy dzieci spotyka krzywda". Zgodnie z nowymi przepisami sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o prowadzonych przez siebie sprawach wszczętych z urzędu o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, gdy zachodzi podejrzenie zagrożenia dobra dziecka.

Reforma zakłada też, że w sprawach rodzinnych dzieci będę wysłuchiwane w przyjaznych pokojach zapewniających im swobodę wypowiedzi i poczucie bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1p4vge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p4vge