Trwa ładowanie...
d400d5b

Ambasada RP w Madrycie: min. Zdrojewski wręczy odznaczenia (komunikat)

...

Share
d400d5b

22.05. Warszawa - Ambasada RP w Madrycie informuje:

W Ambasadzie RP Minister KiDN Bogdan Zdrojewski wręczy odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

W związku z 20. Rocznicą podpisania Traktatu o Wzajemnej Przyjaźni i Współpracy pomiędzy Hiszpanią a Polską, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wręczy dziś w Ambasadzie RP w Madrycie odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W uznaniu zasług dla zacieśniania relacji między oboma krajami, a w szczególności za współ organizację i przygotowania ubiegłorocznej wystawy "Polska: skarby i kolekcje dzieł sztuki" w Pałacu Królewskim w Madrycie, odznaczenia otrzyma trzech przedstawicieli hiszpańskiego świata kultury. Będą to: Nicolas Martinez-Fresno y Pavia, Jose Antonio Bordallo Huidobro oraz Alfonso Sanz Portoles. Współorganizowana przez nich wystawa, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie, uroczyście zainaugurowana 1 czerwca ub. r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Króla Juana Carlosa, którzy wystawę objęli swoim patronatem, okazała się ogromnym sukcesem stając się największą i najbardziej prestiżową ekspozycją w historii stosunków polsko-hiszpańskich.

Wystawiana ponad 3 miesiące ekspozycja przedstawiła bogactwa i dokonania kultury i sztuki Rzeczypospolitej od czasów panowania Kazimierza Wielkiego do utraty niepodległości w 1795r. Najważniejszym eksponatem wystawy był słynny obraz Leonarda da Vinci Dama z gronostajem (zwany powszechnie Damą z łasiczką). M.in. właśnie jedno z najcenniejszych obrazów w muzealiach polskich przyciągnęło do Pałacu Królewskiego w Madrycie tłumy zwiedzających.

d400d5b

Z okazji XX rocznicy podpisania Traktatu o Wzajemnej Przyjaźni i Współpracy pomiędzy Hiszpanią a Polską Min. Zdrojewski weźmie też udział w uroczystym koncercie "Silesian String Quartet" w Kościele Real Monasterio de Santa Isabel.

Podczas pobytu w Madrycie Min. spotka się też z Min. Edukacji, Kultury i Sportu Hiszpanii J. I. Wertem a także zwiedzi słynne madryckie muzea Prado oraz Reina Sofia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

d400d5b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d400d5b
d400d5b