Analitycy: ceny kakao nie będą rosły
Ceny kakao na giełdach w najbliższym okresie nie będą rosły - prognozują analitycy Domu Maklerskiego TMS Brokers. Ich zdaniem powodem jest większa podaż tego surowca, a także stabilny popyt.
Notowania kakao na giełdach w Europie i Stanach Zjednoczonych spadają od lipca br. Wtedy kosztowało ono jeszcze 3 tys. USD za toną, a już w grudniu można je kupić za niecałe 2 tys. USD za tonę. Zdaniem analityków spadek cen tego towaru jest związany przede wszystkim z poprawą sytuacji polityczno-społecznej w kraju największego producenta - Wybrzeża Kości Słoniowej.
Jeszcze rok temu w tym kraju trwała wojna domowa, w wyniku której zniszczona została duża część infrastruktury transportowej. Konflikt pomiędzy dwoma kandydatami na prezydenta doprowadził do tego, że plantatorzy, nie mając możliwości dostarczania surowca do portów u wybrzeży Zatoki Gwinejskiej, zapełnili własne magazyny i znacznie ograniczyli zbiory surowca. Po zakończeniu konfliktu kakao zaczęło szybko tanieć. Farmerzy, obawiając się dalszych spadków cen, zaczęli wyprzedawać ziarno ze zgromadzonych zapasów.
Według prognoz ekspertów Domu Maklerskiego TMS Brokers w najbliższym czasie nie należy spodziewać się wzrostu cen kakao. Możliwe są jednak wahania cen, ze względu na zapowiedź władz Wybrzeża Kości Słoniowej dotyczących wprowadzenia minimalnych cen na ten surowiec. Mają one zwiększyć dochody małych gospodarstw rolnych. Tamtejszy rząd chce też popularyzować kontrakty terminowe, które gwarantowałyby ceny i zmniejszały niepewność pośród producentów.
"W dłuższym okresie, zakładając dość optymistyczne prognozy Międzynarodowej Organizacji Kakao (ICCO) oraz stabilizację sytuacji politycznej w Afryce, oczekujemy stopniowego spadku cen do poziomów z 2007 r. (1600-1800 USD za tonę)" - poinformowali analitycy. W ich opinii dużym zagrożeniem dla spadków cen może być niekorzystna pogoda, która często ograniczała zbiory surowca.
ICCO spodziewa się wzrostu podaży surowca z obecnych 3,7 mln ton do blisko 4,8 mln ton w 2015 r.
Z kolei najwięksi konsumenci i przetwórcy kakao - kraje Europy Zachodniej - borykają się z kryzysem gospodarczym, dlatego raczej nie należy oczekiwać wzrostu popytu na ten surowiec z ich strony.
Analitycy wskazują, że na ceny kakao w dłuższym okresie wpłynie także zwycięstwo prezydenta Alassane Quattary, który jest popierany przez społeczność międzynarodową i którego reformy sektora rolnego mają duże szanse na uzyskanie wsparcia finansowego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Chodzi m.in. o zwiększenie produkcji kakao.
Korzystnie na wielkość podaży wpływają również większe zbiory ziarna kakao w innych krajach afrykańskich: Ghanie, Nigerii i Kamerunie.