Trwa ładowanie...
d1waltr

Analitycy Pekao SA spodziewają się utrzymania stóp bez zmian do końca '13

...

Share
d1waltr

08.03. Warszawa (PAP) - Analitycy Pekao SA w swoim najnowszym raporcie miesięcznym napisali, że spodziewają się utrzymania stóp bez zmian do końca 2013 roku.

"W scenariuszu bazowym zakładamy, że obecny cykl obniżek został zakończony, a do końca roku stopy pozostaną na rekordowo niskim poziomie 3,25 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że wg najnowszej projekcji NBP inflacja będzie pozostawała poniżej celu w horyzoncie całej projekcji, a realne stopy procentowe pozostaną relatywnie wysokie nie można definitywnie wykluczyć dalszego luzowania polityki pieniężnej (fine tuning), zwłaszcza gdyby inflacja w najbliższych miesiącach okazała się istotnie niższa od ścieżki nakreślonej przez projekcję Instytutu Ekonomicznego NBP" - napisano w raporcie.

Pekao SA spodziewa się niskiej dynamiki PKB w I kwartale, a następnie odbicia za sprawą eksportu.

"Prognozujemy, że polska gospodarka znajduje się blisko dna obecnego spowolnienia, a po słabym wzroście w Q1 (0,4 proc. rdr) kolejne kwartały przyniosą stopniowe, chociaż powolne, ożywienie koniunktury" - napisano.

"Spodziewamy się, że pozytywny impuls dla polskiej gospodarki przyjdzie ze strony popytu zewnętrznego. Pewnym pozytywnym sygnałem są tu ostatnie raporty PMI w przetwórstwie, które charakteryzuje się dużym udziałem sprzedaży na eksport" - dodano. (PAP)

map/ ana/

d1waltr

Podziel się opinią

Share
d1waltr
d1waltr