Analitycy: regiony nadmorskie przyciągają w wakacje najwięcej turystów
Pobyt w regionach w pobliżu Bałtyku przyciąga w wakacje najwięcej turystów, ale także góry nie mogą narzekać na brak odwiedzających - wynika z analiz opartych na danych GUS dotyczących liczby udzielonych noclegów w miejscowościach wakacyjnych w ubiegłe wakacje.
Kołobrzeg i Ustronie Morskie - nad morzem oraz Ustroń, Wisła, Istebna i Zakopane w górach - to, sądząc po liczbie noclegów, z których skorzystali turyści w ub.r., najbardziej popularne miejscowości wakacyjne w Polsce.
Niekwestionowanych liderem był powiat kołobrzeski (woj. zachodniopomorskie), gdzie w 2011 r. wynajęto 3,45 mln miejsc noclegowych. To więcej niż w obu kolejnych powiatach, które zajęły drugie i trzecie miejsce, czyli w cieszyńskim (Śląsk) i tatrzańskim (Małopolska), gdzie skorzystano odpowiednio z 1,68 i 1,61 mln noclegów. Z danych GUS, opracowanych przez analityków firmy doradczej Home Broker wynika, że łącznie na terenie zaledwie tych trzech powiatów udzielono w 2011 r. 6,7 mln noclegów, czyli 11,8 proc. ogółu.
W powiecie nowosądeckim (Małopolska) liczbę udzielonych noclegów oszacowano na 1,47 mln, w powiecie jeleniogórskim (Dolny Śląsk) m.in. w Karpaczu i Szklarskiej Porębie - na 1,31 mln; na Zachodnim Pomorzu, w powiatach - kamieńskim i gryfickim - odpowiednio na 1,26 mln i 1,07 mln, a w powiecie puckim (Pomorze), czyli m.in. we Władysławowie, Jastarni i Helu - na 0,99 mln.
Na 20 uwzględnionych w zestawieniu najpopularniejszych lokalizacji wakacyjnych w Polsce w 2011 roku - osiem, to regiony nadmorskie, a osiem - górskie. W tym ostatnim przypadku liczba udzielonych noclegów wynosi jednak 8,7 mln, podczas gdy nad morzem jest to prawie 9,9 milionów.
Z kolei w rankingu najlepszych miejscowości wypoczynkowych ma morzem przeprowadzonym w ub.r. przez jedną z firm, która zajmuje się wynajmem luksusowych apartamentów wakacyjnych, zwyciężyło Świnoujście. Kolejne miejsca zajęły: Sopot, Kołobrzeg, Jurata i Jastarnia oraz Międzyzdroje i Krynica Morska.
O pozycji w rankingu decydowały takie parametry jak: plaża, baza noclegowa, dojazd, sieć handlowo-gastronomiczna, atrakcje rozrywkowo-sportowe oraz liczba gości przypadająca na jednego mieszkańca.
- Sądzę, że gdyby ten ranking powtórzyć w tym roku wyniki byłyby podobne. Miejscowości nadmorskie zdecydowanie budzą latem największe zainteresowanie wśród naszych najemców - powiedział PAP prezes Sun&Snow Marcin Dumania.
Zdaniem dyrektora zarządzającego firmy Kristensen Group, która zajmuje się budową nieruchomości wakacyjnych Jacka Twardowskiego morze latem przyciąga więcej turystów niż góry, w które częściej jeździ się podczas ferii zimowych.
- Latem w góry turyści zazwyczaj przyjeżdżają tylko na weekendy, a nad morze wybierają się na dłuższe urlopy. Dlatego, że góry wymagają wysiłku, a leżenie na plaży załatwia cały program urlopowy - powiedział PAP.
Dodał, że miejscowości górskie i tak mają tę przewagę nad morskimi, że mają swoje "żniwa" dwa razy do roku, podczas zimowych i letnich wakacji.