Analiza techniczna indeksu WIG 20 i kontraktu terminowego FPL20

ANALIZA TECHNICZNA WIG20 i FPL20

Analiza techniczna indeksu WIG 20 i kontraktu terminowego FPL20
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

WIG20

Prognoza ruchu krótkoterminowa: trend spadkowy
Prognoza ruchu średnioterminowa: trend boczny
W układzie H1: wtorkowa sesja doprowadziła do dynamicznego zwrotu w dół poniżej okrągłej bariery 2300 punktów i eskalację słabości obserwowanej już podczas wcześniejszych godzin handlu. Skokowe zrzucenie ww. średniej giełdowej poniżej tygodniowego pivotu S2 2316 pkt. pokazało wstęp do paniki i zaostrzyło ryzyko przy handlowaniu akcjami z GPW.

href="http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999987,notowania-podsumowanie.html">WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu ») stracił na poprzedniej sesji 2,17% i zaznał przecenę z rejonów 2319 punktów do nowego rekordu słabości 2248 pkt. Takie poziomy ostatni raz obserwowaliśmy na WIG20 początkiem września 2013 roku.

Rzadkie statystycznie rejony i szybkość dotarcia do nich są oznaką wspomnianej wcześniej paniki. To arcytrudny moment transakcyjny i często skuteczniejsze transakcje przeprowadzają gracze na rynku, który się uspokoi i wyjdzie ze stanu podwyższonej zmienności. Z drugiej strony strach, niskie kursy oraz „krew na parkiecie” magnetyzują odważnych, długofalowych inwestorów, dobierających właśnie przy takich momentach raz na czas walory do swoich portfeli.

Cały czas mamy słabość wg układu r-MMA i eskalację tendencji spadkowej, do tego przy wskaźnikach DMI/ADX, Ichimoku, CCI, 3LineBreak, A/D czy Alligator, które nie pozwalają zajmować długich pozycji. Takie stany rynkowej słabości zostaną zapisane a gdy wystąpi na rynku faza lekkiego odbicia to prawdopodobnie podaż skorzysta timingowo ze swoich zdobyczy, twardych technicznie argumentów. Inaczej mówiąc, gdy większość wskaźników AT sygnalizuje sprzedaż to trudno taki stan z marszu przekształcić w układ byka, a więc prawdopodobieństwo spadków w średnim terminie skokowo wzrosło, krótki termin pokazuje sprzedaż, natomiast długofalowo mamy odnowienie słabości i zielone światło dla krótkich pozycji.

W układzie dziennym w D1 – W1 dominuje słabość i nie koniecznie z opcją uspokojenia, wyciszenia. Jeśli jednak byki zagrają na kupno wg CCI (obecnie brakuje takiego sygnału), jeżeli jego linia sygnalna zacznie się unosić w D1, to zacznie topnieć ranga sprzedaży na DMI / ADX, gdzie obecnie widać nakłanianie do słabości i wskazywanie sporego ryzyka trwania przeceny na warszawskich blue chipach.

[ WIG 20

]( http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999987,notowania-podsumowanie.html )

Kontrakty terminowe FPL20
Pozycja krótkoterminowa: krótka, jeśli kurs FPL20 poniżej 2350 punktów (w oparciu o pivoty Camarilla, D1)
Pozycja średnioterminowa: krótka (w oparciu o pivoty Modyfikowane, W1)
Prognoza ruchu krótkoterminowa: trend spadkowy

Prognoza ruchu średnioterminowa: trend boczny

W układzie H1: FPL20 istotnie zniżkowały we wtorek po otwarciu a nieskuteczna obrona wsparcia 2302 - 2300 pkt. uruchomiła spiralę przeceny, jakiej można było się spodziewać po wczorajszej słabości. Pozycje short, jakie wykazujemy w ujęciu tygodniowych pivotów już od 8 grudnia, są na nieco ponad 160 punktowym plusie a obecna sytuacja techniczna nie nakłania do ich zamykania. Zadecyduje jednak o tym mechanizm modyfikowanych pivotów i/lub wystopowanie zysków na zasadzie trailing stop, gdy kurs FPL20 np. wybije się powyżej 2366 punktów. Wczoraj mieliśmy takie zlecenie ulokowane w rejonie 2380 pkt., więc w ujęciu niespełna 10 godzin sesyjnych widać przeskok w wycenach akcji na GPW, co także uwzględniają instrumenty pochodne.

W układzie H1 mamy na ww. futures tendencję spadkową, do tego potwierdzoną w wyższych czasowo interwałach. Ponadto w ostatnim czasie znacznie częściej odnawiane są sygnały spadkowe na DMI / ADX i CCI niż wskazania kupna a to nominuje nowe pokłady słabości na GPW. Owszem można wyjść z tego układu cenowego obronną ręką, jeśli główne indeksy akcyjne z Wall Street przełamią podwyższone ryzyko tzn., gdy wejdą w spokojniejszy dryf na północ, oczyszczając zaburzone spektrum blisko dwumiesięcznej fali wzrostowej. W przeciwnym razie słabość na krajowym rynku będzie wywoływana przecenami na zagranicznych parkietach. Warto mieć na uwadze fakt, że DAX czy S&P500 notują czarne, miesięczne świece spadkowe, które jako wzorzec nadchodzącego rynku niedźwiedzia około w połowie przypadków wywoływały właśnie taki stan.

W układzie dziennym: interwał dzienny nadal utrzymuje impet w dół. Warto zerknąć na wykres D1 w oparciu o model średnich Guppy’ego. Niebieska linia grupujących się blisko siebie średnich kroczących jest teraz dynamicznym oporem i linia ta opada w dół, będąc w zakresie 2388 – 2409 pkt. i jednocześnie jest poniżej najwolniejszych średnich Guppy’ego, co podtrzymuje sygnał sprzedaży oraz aktualność fazy spadkowej w D1, przy aktualnej sprzedaży na DMI / ADX. Kupno będzie mogło mieć miejsce jeśli ADX zacznie notować skokowo niższe wartości a kurs FPL20 nie przełamie w ujęciu liniowym dołka, który najpierw w tym układzie wypunktuje.

W strategii krótkoterminowej pozycja krótka ze stopem 2351 pkt.

W strategii średnioterminowej pozycja krótka ze stopem 2366 pkt.

[ FPL20

]( http://finanse.wp.pl/isin,PL0GF0006239,notowania-podsumowanie.html )

Michał Pietrzyca
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/34222/20141217_analiza_techniczna_dmbos.pdf )

| Niniejszy komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska SA z siedzibą w Warszawie wyłącznie w celach informacyjnych. Opiera się na historycznej analizie kształtowania się kursów giełdowych bez uwzględnienia jakiejkolwiek fundamentalnej metody wyceny akcji. Jest przeznaczony wyłącznie dla klientów DM BOŚ SA i udostępniany nieodpłatnie. Nie jest dystrybuowany za pośrednictwem kanałów dystrybucji rekomendacji oraz nie jest przekazywany do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów. DM BOŚ S.A. ostrzega, iż niniejszy komentarz nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców” (Dz. U. nr 206 z 2005 r.), nie stanowi porady inwestycyjnej, nie jest analizą inwestycyjną, ani analizą finansową w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (
Dz.U. z 2005 roku, nr 183, poz.1538 z późń.zm.), nie stanowi oferty zbycia lub nabycia wymienionych w niej instrumentów finansowych, nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania. Informacje zawarte w niniejszym komentarzu oparte są na danych uzyskanych ze źródeł, które DM BOŚ SA, działając w dobrej wierze i z należytą starannością, uważa za wiarygodne. DM BOŚ SA nie gwarantuje jednak dokładności, kompletności oraz trafności tych informacji. DM BOŚ SA, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, ani pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza. DM BOŚ S.A. nie ponosi odpowiedzialności za straty lub utracone korzyści Klienta związane z realizacją zleceń z wykorzystaniem Sygnałów Technicznych, ani za wszelkie szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych Klienta , skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. DM
BOŚ S.A. nie gwarantuje osiągnięcia określonych wyników finansowych na zawartych przez Klienta transakcjach wykorzystujących matematyczne mechanizmy transakcyjne. Wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki zawarte w niniejszym komentarzu stanowią jedynie wyraz subiektywnej oceny autora na moment jej wydania i mogą być zmieniane bez uprzedzenia. Opinie wyrażone w niniejszym komentarzu nie pozostają w jakiejkolwiek zależności od rekomendacji przygotowywanych przez DM BOŚ SA. DM BOŚ SA nie jest zobowiązany do aktualizowania ani modyfikowania niniejszego komentarza , ani do informowania jego odbiorców w przypadku, gdy jakakolwiek poruszona w nim kwestia lub zawarta w nim opinia, prognoza, kalkulacja lub szacunek ulegnie zmianie lub stanie się nieaktualna. Zabronione jest powielanie i rozpowszechnianie niniejszego komentarza bez pisemnej zgody DM BOS SA. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Klient wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i
odpowiedzialność. Właściwe Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych – klient detaliczny oraz odpowiednio klient profesjonalny znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)