Analiza tygodniowa
Aby odpowiedzieć na pytanie o dalsze perspektywy rozwoju sytuacji na rynku walutowym należy raz jeszcze dokładnie przeanalizować najważniejsze długoterminowe czynniki, które wpływały na ruchy głównych par walutowych w ostatnim półroczu.
WYDARZENIA NA ŚWIECIE
Rynek zagraniczny
Aby odpowiedzieć na pytanie o dalsze perspektywy rozwoju sytuacji na rynku walutowym należy raz jeszcze dokładnie przeanalizować najważniejsze długoterminowe czynniki, które wpływały na ruchy głównych par walutowych w ostatnim półroczu.
Zacznijmy od polityki monetarnej, która w pierwszych sześciu miesiącach sprzyjała wspólnej walucie, gdyż redukcja kosztów pieniądza w Europie była dużo mniej dynamiczna niż w Stanach Zjednoczonych. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli EBC oraz amerykańskiego FED-u wywnioskować można, że stopa procentowa przez długi czas pozostanie za oceanem na poziomie bliskim 0%. Sprzyja temu utrzymujący się obecnie znikomy poziom presji inflacyjnej. Jednocześnie w Europie koszt pieniądza najprawdopodobniej pozostanie na poziomie najwyższym ze wszystkich gospodarek grupy G-7. Tym samym prowadzona przez oba banki polityka monetarna w dalszym ciągu sprzyjać będzie wspólnej walucie a co za tym powodować wzrost prawdopodobieństwa dalszej wędrówki kursu pary EUR/USD na północ.
Następnym czynnikiem, który również może osłabiać dolara jest zwiększająca się podaż pieniądza za oceanem spowodowana zakrojonymi na szeroką skalę planami stymulantów fiskalnych administracji prezydenta Obamy, jak również skupu przez FED papierów dłużnych opartych na różnego rodzaju toksycznych aktywach i zagrożonych kredytach. Amerykański FED wcale nie zamierza tego "dodrukowywania" pieniędzy ograniczać, gdyż przedstawiciele tej instytucji są przekonani, że takie ilościowe luzowanie polityki monetarnej jest konieczne, aby gospodarka wyszła z recesji.
Zielonemu nie sprzyjają również zabiegi władz chińskich mające na celu stworzenie warunków dla juana, żeby stał się on drugą po dolarze światową walutą rezerwową i żeby zwiększyć jego rolę w rozliczeniach w handlu międzynarodowym. Można więc zauważyć, że długoterminowe czynniki, które skłaniały nas do prognozowania wzrostu kursu pary EUR/USD w średnim i długim terminie nie zmieniły się znacząco. Czynnikiem, który może powstrzymywać w okresie następnych tygodni deprecjację dolara wobec euro mogą być informacje makroekonomiczne wskazujące na niższe od oczekiwanego tempo wyjścia gospodarki światowej z obecnej recesji.
Rynek polski
Obecne umocnienie się polskiej waluty można traktować jako powrót do głównego trendu. Dostrzegamy jednak kilka istotnych zagrożeń dla utrzymania się tej tendencji w krótkim terminie.
Komentarz przedstawicieli RPP po czerwcowej decyzji o redukcji kosztów pieniądza o 25 pb do poziomu 3,5% nie dał jednoznacznej odpowiedzi co do dalszego charakteru prowadzonej polityki monetarnej. Pomimo wypowiedzi wskazujących na możliwość zakończenia luzowania polityki monetarnej, niższa presja inflacyjna w okresie wakacyjnym może skłonić Radę do dalszych cięć, które oficjalnie miałyby na celu do obniżenia rynkowych stóp procentowych. Na razie jednak takiego efektu nie widać i właśnie ten fakt może ewentualnie powstrzymać przed dalszymi cięciami. Niepewność co do dalszych decyzji RPP oraz nierozstrzygnięta kwestia nowelizacji ustawy budżetowej na rok bieżący są dwoma głównymi czynnikami zagrożenia dla mocniejszej złotówki. Przypomnijmy, że rządowy projekt nowelizacji ustawy budżetowej mówi o 27 mld PLN deficytu, co można uznać za poziom do przyjęcia przez inwestorów. Jednak opozycja rządowa może nie dopuścić do przegłosowania ustawy w takim kształcie i populistycznie domagać się zwiększanie wydatków
socjalnych czy forsować takie pomysły jak obniżka dochodów poprzez obniżkę stawki VAT, która wątpliwie miała by wpłynąć na ożywienie koniunktury.
Chociaż perspektywy gospodarcze Polski zdają się być lepsze od większości europejskich krajów, obecnie spodziewamy się konsolidacji na polskich parach walutowych, co nie zmienia naszego oczekiwania dalszego umocnienie krajowej waluty w dłuższej perspektywie.
Pełna wersja raportu dostępna w formacie src="http://i.wp.pl/a/i/emerytury/pdf.gif"/>
Tomasz Szecówka,Michał Wojciechowski
analitycy rynków finansowych
AMB Consulting