Trwa ładowanie...
indeksy
13-11-2012 11:17

Analiza tygodniowa stóp zwrotu

Kolejny tydzień spadków na warszawskiej giełdzie sprawił, że coraz bardziej prawdopodobny staje się scenariusz z mocniejszą wyprzedażą akcji.

Analiza tygodniowa stóp zwrotuŹródło: ttools.pl
dsru2gf
dsru2gf

*WIG 20 stopa zwrotu 1 tydzień *

(fot. ttools.pl)
Źródło: (fot. ttools.pl)

Na rynku wyraźnie brakuje popytu przez co główne indeksy GPW wciąż konsolidują się pod lokalnymi szczytami. Obniżka stóp procentowych w przeszłości rodziła hossy (z reguły po kilku miesiącach od obniżki) lecz na razie bardzo ciężko jest dostrzec jakieś pozytywne sygnały.

WIG20 w skali całego tygodnia spadł o -0,9% lecz tygodniowe stopy zwrotu spółek wchodzących w skład indeksu są na zdecydowanie niższych poziomach. Liderem spadków były akcje Tauronu, który spadł o -6,96 %. Na podobnym poziomie tydzień zakończyły akcje Banku Handlowego (-6,65%), TVN (-6,53%) oraz GTC (-5,71%). Pozostałe akcje z małymi wyjątkami zniżkowały po około -1,5%.

dsru2gf

Wśród spółek z WIG20 znalazło się kilka takich, które mimo negatywnych nastrojów zwiększyły swoją wartość. Liderem wzrostów były akcje PGNIG, które zanotowały 6,25% wzrost ceny. Poza tym całkiem nieźle spisały się akcje KGHM (1,53%) oraz PZU (0,65%).

mWIG 40 stopa zwrotu 1 tydzień

(fot. ttools.pl)
Źródło: (fot. ttools.pl)

Najmocniejszym indeksem na GPW był mWIG40 co potwierdza mapa rynku. Indeks stracił -0,1% w skali całego tygodnia lecz spora część spółek zanotowała dodatnie stopy zwrotu. Liderem wzrostów były akcje Rovese, których tygodniowa stopa zwrotu wyniosła 7,82%. Na podobnym poziomie tydzień zakończyły akcje Orbisu, które wzrosły o 7,72%.

Najmocniejszym sektorem był przemysł chemiczny, który w tych trudnych dniach spisywał się bardzo dobrze (Azoty Tarnów 5,32%, Puławy 5,28%). Przyzwoite wyniki zanotowały media (Agora 1,66%, Cyfrowy Polsat 0,76%), spółki budowlane (Budimex 3,44%) oraz spółki handlu detalicznego ( Eurocach 4,55%, CCC 3,33%).

dsru2gf

Najsłabszym sektorem okazały się być banki (Getin Noble -3,68% , ING -3,05%, Millenium -2,4%), sektor energetyczny (PEP -3,18%, Enea -3,59%) oraz telekomunikacja (Netia -7,17, Hawe -6,11%). Najniższą tygodniową stopę zwrotu zanotowały jednak akcje CEDC, które straciły -16,86 % i znalazły się na poziomach najniższych w swojej historii.

sWIG 80 stopa zwrotu 1 tydzień

(fot. ttools.pl)
Źródło: (fot. ttools.pl)

Indeks sWIG80 był największym przegranym i zanotował spadek o -1,5% w skali całego tygodnia. Nastroje jakie prezentuje mapa rynku są potwierdzeniem tych, które panowały wśród najmniejszych spółek z indeksu.

dsru2gf

Najniższą tygodniową stopę zwrotu zanotował deweloper Gant, który stracił -16,32% przebijając jednocześnie kolejne, lokalne dołki. Na podobnym poziomie tydzień zakończyły akcje Industrial Milk Comp. (-13,11%), Lc Corp (-12,06%) oraz Orezł Biały (-11,66%). Po drugiej stronie skali znalazły się walory Krezus (13,24%),Dom Development (7,19%) oraz Vistuli (10,34%). Wszystkie te akcje stanowią wyjątki wśród reszty przedstawicieli swoich sektorów w związku z czym warto jest się im bliżej przyjrzeć .

Warszawska giełda słabnie w oczach. Oliwy do ognia dodaje jeszcze osłabiająca się złotówka, która po ogłoszeniu początku serii cięć stóp procentowych bardzo mocno się osłabiła. Fakt, iż GPW wciąż mocno odstaje od zachodnich rynków zwiększa prawdopodobieństwo spadków szczególnie gdy zawrócą zagraniczne indeksy.

Departament analiz ttools.pl

dsru2gf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsru2gf