Ani jednego napadu na bank. Pierwszy taki rok w historii Danii
W 2022 roku w Danii nie został odnotowany ani jeden napad na bank - podała we wtorek organizacja Finans Danmark, zrzeszająca instytucje finansowe działające na duńskim rynku finansowym. Takiej sytuacji nie było nigdy wcześniej. Powód jest prosty: w kraju jest coraz mniej placówek, które trzymają w kasach gotówkę. A złodzieje przenieśli się do internetu.
03.01.2023 | aktual.: 03.01.2023 18:12
Jak przypomina Finans Danmark, jeszcze w 2000 roku w Danii było 221 napadów na banki. W ostatnich latach przestępcy popełniali średnio 10 takich rabunków rocznie. W 2022 roku - ani jednego.
Nie ma czego kraść
Według zajmującego się cyfryzacją Michaela Busk-Jepsena z Finans Danmark jedną z przyczyn malejącej liczby rabunków jest zmniejszająca się liczba placówek, w których są kasy. Na przykład skandynawski bank Nordea prowadzi obsługę gotówkową jedynie w dwóch miastach - Kopenhadze i Aarhus. Inne powody, przez które złodzieje rezygnują z napadów, to "nadzór kamer, systemy alarmowe i ściślejsza współpraca z policją".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To jednak tylko jedna strona medalu. Finans Danmark zwraca bowiem uwagę, że teraz złodzieje skupiają się na oszustwach w bankowości cyfrowej. - Dla przestępców jest to mniej ryzykowne, a niestety opłaca się - komentuje Michael Busk-Jepsen.
Według Duńskiego Związku Zawodowego Sektora Bankowego obecnie w sądach toczy się 12 spraw o odszkodowanie dla pracowników w związku z uszczerbkiem na zdrowiu po napadach na banki w latach 2002-2018.
I choć teraz pracownicy w placówkach banków nie są już narażeni na ataki ze strony przestępców, to rośnie ryzyko przemocy ze strony klientów. Bywa, że bankowcy są "nękani telefonami lub e-mailami klientów" - podaje Finans Danmark.
Złodzieje wolą bankomaty
O zmierzchu epoki wymachiwania bronią i napadów na bank w Europie pisał też w październiku portal niemieckiego tygodnika "Spiegel". Jak zwracali uwagę niemieccy dziennikarze, teraz złodzieje wysadzają w powietrze bankomaty. Zuchwałość przestępców rośnie w wielu europejskich krajach. Dotyczy to m.in. Niemiec, państw Europy Południowej i bałtyckich. Gangi zajmują się nie tylko wysadzaniem bankomatów w powietrze, ale szkolą też z tego innych.
Niemiecki Federalny Urząd Policji Kryminalnej zarejestrował w 2021 roku 287 ataków na bankomaty, podczas gdy rok wcześniej było to 268. Jesienią spodziewano się, że rok 2022 zamknie się kolejnym silnym wzrostem tych liczb.
W Holandii do września zarejestrowano już tyle napadów z użyciem materiałów wybuchowych, co w całym poprzednim roku. Problem potężnych eksplozji w dzielnicach mieszkalnych dotyka w szczególności Amsterdamu.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj