Trwa ładowanie...
d3ccik8
02-12-2015 18:00

ArcelorMittal przygotowuje inwestycję w odpylanie za ponad 160 mln zł

Dąbrowski oddział koncernu ArcelorMittal Poland przygotowuje projekt modernizacji systemu odpylania taśmy spiekalniczej za ponad 160 mln zł. To część pakietu inwestycyjnego dostosowującego firmę do wymagań unijnej dyrektywy ws. emisji przemysłowych IED.

d3ccik8
d3ccik8

Według informacji rzeczniczki ArcelorMittal Poland Sylwii Winiarek inną przygotowywaną w tym kontekście w Dąbrowie Górniczej inwestycją jest system odpylania stalowni konwertorowej.

Ogółem koncern szacuje, że koszty dostosowania wszystkich jego zakładów do wymagań unijnej dyrektywy IED sięgną ok. 400 mln euro.

Taśmy spiekalnicze to urządzenia, na których rudy żelaza spiekane są wraz z dodatkami - dzięki czemu powstaje wsad do wielkich pieców. Rozpoczęta w dąbrowskim oddziale firmy inwestycja zakłada zmianę systemu odpylania tamtejszej taśmy spiekalniczej nr 3, z uwzględnieniem m.in. typów rud żelaza tam stosowanych.

W efekcie system odpylania spiekalni ma spełniać nowe regulacje obligujące zakłady przemysłowe do dostosowania instalacji do wymagań określonych w tzw. konkluzjach BAT, które zaczną obowiązywać w 2018 r. Obecnie koncern prowadzi rozmowy z oferentami; po wyborze wykonawcy i uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpocznie się faza projektowania, a następnie fizyczna realizacja.

d3ccik8

Kolejną dużą przygotowywaną w Dąbrowie Górniczą inwestycją jest system odpylania stalowni konwertorowej.

"Obie inwestycje () są w pełni ukierunkowane na poprawę wskaźników środowiskowych. Ich efekty odczuje przede wszystkim lokalna społeczność. Mowa przede wszystkim o znacznym ograniczeniu emisji pyłu, które przełoży się na lepszą jakość powietrza w otoczeniu naszych zakładów" - wskazał cytowany w komunikacie wiceprezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland Geert Verbeeck.

Dyrektor biura energetyki i ochrony środowiska w ArcelorMittal Poland Jacek Woliński zaznaczył, że dodatkowym efektem ekologicznym poprawy efektywności odpylania taśmy spiekalniczej będzie obniżenie emisji m.in. żelaza, cynku i ołowiu zawartych w pyle. Nowe urządzenie ma być też cichsze, co poskutkuje zmniejszeniem poziomu hałasu.

Według wiceprezesa ArcelorMittal Poland koncern od początku obecności w Polsce przykłada szczególną wagę do kwestii zmniejszania wpływu swoich instalacji na środowisko. Dzięki programowi inwestycyjnemu, którego wartość od 2004 r. przekroczyła 5 mld zł, firma zredukowała emisję CO2 o 25 proc., a pyłu o 30 proc.

d3ccik8

ArcelorMittal to największy na świecie producent stali, a spółka ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie.

Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice - największy producent koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys.

Dyrektywa ws. emisji przemysłowych (IED) z 2010 r. to jedna z najistotniejszych środowiskowych regulacji unijnych. Przewidziano w niej dostosowanie norm do postępu naukowo-technologicznego, by dzięki najlepszym dostępnym technikom zmniejszać zanieczyszczenia. Wiąże się to z nakładaniem na instalacje, w tym elektrownie, ciepłownie czy zakłady przemysłowe, coraz bardziej wyśrubowanych limitów emisji różnych substancji.

d3ccik8

Głównym wymogiem dyrektywy jest konieczność dostosowania się przedsiębiorstw emitujących zanieczyszczenia do atmosfery do najlepszych, dostępnych na terenie UE technik produkcji, powodujących najmniejsze emisje szkodliwych substancji do atmosfery. Dotyczy to np. elektrowni, ciepłowni, hut, kopalń, zakładów chemicznych, zakładów gospodarki odpadami i producentów rolno-spożywczych.

Na poziomie unijnym techniki te są określane w postaci tzw. konkluzji BAT (Best Available Techniques). Są one przyjmowane w formie decyzji Komisji Europejskiej i wiążące dla wszystkich krajów UE.

d3ccik8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ccik8