Trwa ładowanie...
d4b0mme

Arendarski: prawdopodobnie będzie podwyżka akcyzy

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski uważa, że jednym z niewielu sposobów jakimi dysponuje rząd by pokryć ponad 50 miliardową dziurę w budżecie, jest podwyżka akcyzy. Inne podatki raczej nie wzrosną - twierdzi szef KIG.

Share
d4b0mme

O tym, że deficyt budżetowy w 2010 r. wyniesie 52,2 mld zł, a dług publiczny około 700 mld zł poinformował w piątek minister finansów Jacek Rostowski.

Jak powiedział PAP Arendarski, rząd ma ograniczone możliwości zmniejszania deficytu, ponieważ trzy czwarte wydatków jest zapisane w ustawach. _ Przy tak sztywnej strukturze budżetu rząd ma dość wąskie pole manewru. Przecież ponad 75 proc. wydatków jest zdeterminowana prawnie _ - powiedział.

_ Dotąd rząd zachowywał optymizm. Teraz nadszedł czas, by mówić prawdę _ - powiedział Arendarski. Prezes KIG podkreślił, że choć w Polsce nie ma na razie recesji, to wzrost PKB jest minimalny (1,1 proc. w ujęciu rocznym w drugim kwartale br. - PAP) i w przyszłym roku trend zapewne się utrzyma. Przez ostatni rok spadała aktywność gospodarcza, a w rezultacie zmalały wpływy z podatków.

Jak zakłada Arendarski, rządowi zapewne uda się uzyskać znaczne wpływy z prywatyzacji, (szef resortu finansów ujawnił, że spodziewa się, iż będzie to 28,5 mld zł - PAP) ale na pewno nie wystarczą one na pokrycie deficytu. Jak podkreślił, nie wystarczy na to również ok. 6 mld zł z zysku Narodowego Banku Polskiego. _ Niestety, na resztę rząd będzie musiał się zadłużyć _ - powiedział.

d4b0mme
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b0mme
d4b0mme