Trwa ładowanie...
d1c92mb

Arendarski z KIG: Program odejść PKP Cargo to dobry przykład dla innych branż

Warszawa, 02.07.2015 (ISBnews) - Program dobrowolnych odejść PKP Cargo pokazał, jak efektywnie przeprowadzić restrukturyzację - może on być przykładem dla innych branż, uważa prezes Krajowej izby Gospodarczej (KIG) Andrzej Arendarski.

Share
d1c92mb

"Sukces programu potwierdza, że restrukturyzacja prowadzona z głową i, co ważne, w ścisłym dialogu z załogą ma duże szanse powodzenia. To dobry przykład dla innych branż, które od lat nie mogą wyjść na prostą" - powiedział Arendarski w rozmowie z ISBnews.

"Fakt, że zainteresowanie programem trzykrotnie przerosło oczekiwania zarządu pokazuje, że spółka odpowiedzialne podeszła do oczekiwań załogi. Z drugiej strony, uzyskane oszczędności to dowód, że PKP Cargo poradziła sobie także z ekonomicznym aspektem restrukturyzacji. Te dwa elementy czasem nie jest tak łatwo pogodzić" - ocenia szef KIG.

Arendarski podkreśla też, że sprawnie przeprowadzona restrukturyzacja będzie dla PKP Cargo kolejnym impulsem do ekspansji na krajowym i europejskim rynku przewozów. "Uporządkowanie sytuacji wewnątrz spółki z pewnością pozwoli lepiej skupić się na realizowaniu planów rozwoju" - podsumował.

Z programu dobrowolnych odejść w PKP Cargo skorzystało w tym roku ponad trzy razy więcej pracowników niż zakładała firma, a łączne oszczędności w ramach przeprowadzonych w tym roku programów sięgną 120 mln zł rocznie.

d1c92mb

Z PDO mogli skorzystać wszyscy pracownicy PKP Cargo. Spółka wstępnie zakładała, że program obejmie ok. 250 osób, jednak zainteresowanie ze strony pracowników było dużo większe. Wpłynęły 1193 wnioski o skorzystanie z programu. Pozytywnie rozpatrzono wnioski 874 osób - czyli ponad 73% chętnych. Od 1 lipca w spółce PKP Cargo zatrudnionych będzie 17 969 pracowników.

Część zainteresowanych nie uzyskała zgody na odejście z pracy ze względu na konieczność utrzymania wysokiego poziomu obsługi klientów spółki. Zdecydowana większość osób, które skorzystały z PDO miało 10-letnie gwarancje zatrudnienia, a więc najwyższą rekompensatę przy skorzystaniu z programu. W ramach PDO z możliwości odejścia skorzystało też 54% uprawnionych do tego emerytów.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48% udziału w rynku według masy i ok. 57% według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

(ISBnews)

d1c92mb

Podziel się opinią

Share
d1c92mb
d1c92mb