Areva ma umowy z czeskimi firmami produkującymi dla energetyki jądrowej

Francuski koncern Areva podpisał umowy o współpracy z szeregiem czeskich firm, których produkty lub usługi mają zastosowanie w przemyśle jądrowym. Areva zamierza wystartować w przetargu na budowę nowych reaktorów w elektrowni atomowej w Temelinie.

13.03.2012 | aktual.: 13.03.2012 12:53

Firmy, z którymi francuski koncern podpisał umowy to m.in. producenci rur czy zbiorników ciśnieniowych, pomp, systemów energetycznych, konstrukcji stalowych, czujników, systemów klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i filtrów powietrza, różnych systemów sterowania. Są też przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w projektowaniu czy kontroli jakości rur, spawów i kabli. Część tych firm ma już doświadczenie w przemyśle jądrowym z czeskich siłowni Temelin i Dukovany oraz słowackiej Mochovce.

- Areva dowiodła, że jesteśmy gotowi wykorzystać przemysłowe i jądrowe doświadczenie Czechów. Areva ostatnio podpisała kontrakt warty pół miliarda czeskich koron z TS Plzen na dostawę kluczowego oprzyrządowania, natomiast kilku dostawców już pracuje nad naszymi projektami w Finlandii, Chinach i Francji. To ilustruje nasze prawdziwe zaangażowanie w rozwój czeskiego przemysłu i pokazuje chęć uczestniczenia w budowie reaktorów Temelin 3 i 4 wraz z naszymi partnerami - oświadczył dyrektor handlowy francuskiej firmy Ruben Lazo.

- Nasza wieloregionalna strategia lokalizacji wszędzie, gdzie budujemy nowe obiekty energetyki jądrowej lub odnawialnej, jest taka sama. W Temelinie spodziewamy się, że znaczna część prac nad nowym projektem otworzy możliwości dostaw dla firm czeskich - dodał prezes czeskiego oddziału Arevy Thomas Epron.

Areva podkreśliła, że wszystkie firmy, z którymi podpisała umowy, pozytywnie przeszły kwalifikację na nowych dostawców w rygorystycznym procesie certyfikacji.

Operator Temelina, koncern CEZ chce rozbudować elektrownię o dwa kolejne reaktory. Przetarg na technologię ma być rozpisany w najbliższych miesiącach. W Temelinie pracują dwa rosyjskie reaktory ciśnieniowe VVER; CEZ chce, by nowe również były w technologii ciśnieniowej. Dlatego poważne zainteresowani tym projektem są Rosjanie oferujący nowszą wersję VVER, Areva z reaktorem EPR oraz Westinghouse z reaktorem AP-1000.

Areva zapowiada złożenie oferty z EPR w przetargu na technologię dla polskiej elektrowni jądrowej, który w nadchodzących miesiącach ma rozpisać Polska Grupa Energetyczna. Poważnie zainteresowany jest też Westinghouse.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)