Trwa ładowanie...
d24h8sz

ARiMR: dużo chętnych na pomoc dla producentów cebuli, kapusty i jabłek

Producenci cebuli, kapusty i jabłek dotychczas złożyli 11 tys. wniosków na kwotę ok. 26 mln zł o jednorazową pomoc w związku ze spadkiem cen skupu tych produktów spowodowanym przez rosyjskie embargo - poinformowała PAP dyrektor ARiMR Beata Andrzejewska.
Share
d24h8sz

Wsparcie przyznawane jest na wniosek rolnika, który musi dostarczyć do biura powiatowego Agencji. Dyrektor departamentu wsparcia krajowego ARiMR podkreśliła, że zainteresowanie takim wsparciem jest duże, o czym świadczy liczba wniosków, jakie wpłynęły w ciągu dwu dni ich przyjmowania. Wnioski do Agencji można składać od 7 listopada.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu w tej sprawie, wnioski można składać jedynie do 14 br. Pieniądze mają być wypłacone do końca tego roku - zaznaczyła Andrzejewska.

W sumie jest na ten cel 106 mln zł. Zdaniem dyrektor wnioski raczej nie przekroczą tej kwoty. Jeżeli pieniądze nie zostaną w pełni wykorzystane, to ta kwota wróci do budżetu, a jeśli przekroczą limit, to trzeba będzie szukać dodatkowych środków na pokrycie zobowiązań - wyjaśniła.

d24h8sz

Producenci cebuli i kapusty mogą liczyć na 450 zł na 1 ha powierzchni tych upraw, a 800 zł dostaną producenci jabłek na 1 ha powierzchni owocujących w tym roku sadów jabłoniowych.

Wsparcie zostanie udzielone w ramach pomocy "de minimis"(wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej) ze środków budżetowych. Dla jednego rolnika udzielona pomoc finansowa nie może przekroczyć łącznie równowartości 15 tys. euro, przy czym limit ten jest pomniejszony o kwoty pomocy udzielonej z jakiegokolwiek tytułu w formie pomocy de minimis w rolnictwie w okresie ostatnich 3 lat. (PAP)

Także w ramach pomocy de minimis, ARiMR będzie udzielała pomocy producentom porzeczek i wiśni, którzy w tym roku ponieśli straty na skutek drastycznego spadku cen skupu tych owoców. W tym przypadku, wysokość wsparcia wyniesie 410 zł za 1 hektar takich upraw. Wnioski o wsparcie Agencja przyjmowała do 15 października. W sumie wpłynęło ponad 19 tys. wniosków na kwotę 21 mln zł.

d24h8sz

Podziel się opinią

Share
d24h8sz
d24h8sz