Trwa ładowanie...
d3088lh

ARP Venture analizuje 25 innowacyjnych projektów (aktl.)

#
dochodzi wypowiedź prezes ARP
#

Share
d3088lh

08.01. Warszawa (PAP) - ARP Venture analizuje 25 innowacyjnych projektów małych i średnich firm, które dotyczą m.in. nowoczesnych technologii w budownictwie i elektronice - poinformował w czwartek PAP resort skarbu. Pierwsze inwestycje powinny być zrealizowane do połowy 2015 r.

Wsparcie innowacyjnych projektów w małych i średnich firmach zakłada przyjęta jesienią ub.r. nowa strategia Agencji. "ARP analizuje już kilkanaście projektów w tym obszarze m.in. z obszaru nanotechnologii półprzewodnikowych, wykorzystywania paliw alternatywnych, odnawialnych źródeł energii, robotyki, biopaliw, technologii transportowych i chemicznych" - zaznaczył minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

W listopadzie ub.r. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) powołała spółkę ARP Venture, która ma inwestować w projekty innowacyjne małych i średnich przedsiębiorstw. Do 2020 r. na innowacje Agencja ma przeznaczyć ok. 1,3 mld zł. Karpiński podkreślił w czwartek, że ARP nie wyklucza realizacji części projektów z partnerami branżowymi, także ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa.

d3088lh

Resort skarbu zwrócił uwagę, że zgodnie z nową strategią Agencji, ARP Venture będzie inwestować w projekty innowacyjne na etapie ich komercjalizacji i rozwoju. "Po pozytywnym due diligence (szczegółowa analiza - PAP) przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie kapitałowe rzędu 5-15 mln zł. Oprócz zasilenia kapitałem ARP Venture zaoferuje im również wsparcie merytoryczne" - podkreśliło ministerstwo.

Do tej pory ARP zajmowała się przede wszystkim restrukturyzacją dużych firm. Teraz będzie wspierała też rozwój innowacyjności. Według prezes Agencji Aleksandry Magaczewskiej jest to związane ze zmianą priorytetów polityki gospodarczej.

"Polska gospodarka potrzebuje dynamicznego rozwoju opartego na wiedzy. W tym obszarze jesteśmy coraz bardziej aktywni, ale przed nami nadal dużo pracy. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, Polska jest na czwartym od końca miejscu, jeżeli chodzi o innowacyjność. To musi się zmienić" - powiedziała PAP Magaczewska. Jako powody tej sytuacji wskazała fakt, że polskie przedsiębiorstwa nie przeznaczają wystarczających pieniędzy na innowacyjność oraz że prace badawczo-rozwojowe nie są nakierowane na potrzeby przemysłu.

Zgodnie z nową strategią, ARP ma do 2020 r. przeznaczyć łącznie ponad 3 mld zł na wsparcie innowacji, restrukturyzację i inwestycje. Nowa misja agencji to: "Włączamy rozwój. Zmieniamy przemysł". Innowacyjne firmy będą mogły też liczyć na pomoc w uzyskiwaniu pieniędzy unijnych na lata 2014-2020. ARP ma Fundację Centrum Innowacji FIRE, która się tym zajmuje.

d3088lh

Podziel się opinią

Share
d3088lh
d3088lh