Trwa ładowanie...
d2itxe0
09-09-2015 07:45

ARP Venture zaangażowało 20,5 mln zł w dwie kolejne spółki

Krynica-Zdrój, 09.09.2015 (ISBnews) -ARP Venture - należące do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) - zaangażowało 15 mln zł kapitału w spółkę Invento - producenta unikalnych na skalę światową puszek PET oraz 5,5 mln w firmę Hertz Systems, wdrażającą projekty w technologii GPS w sektorze cywilnym i wojskowym, podała Agencja.

Share
d2itxe0

Spółka Invento otrzymała 15 mln zł wsparcia w postaci długu konwertowanego na kapitał m.in. na rozbudowę fabryki w Polsce, a także na uruchomienie produkcji w Stanach Zjednoczonych - największym światowym rynku opakowań (firma posiada 93% udziałów w spółce zależnej InventoAmericans).

Z kolei firma Hertz Systems otrzymała od ARP Venture 5,5 mln pożyczki na realizację strategii rozwoju projektów w technologii GPS w sektorze cywilnym i wojskowym. Jednocześnie ARP Venture objęła 11,5% udziałów w Hertz Systems.

"Obie spółki dysponują ogromnym potencjałem rynkowym. W swojej ofercie posiadają innowacyjne rozwiązania, którymi zainteresowanych jest wielu odbiorców na całym świecie. Cieszymy się, że wsparcie ARP Venture w modelu 'smart money' pomoże polskim produktom zdobywać zagraniczne rynki" - poinformowała wiceprezes ARP Patrycja Zielińska podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Puszki wytwarzane przez Invento mogą zastępować dotychczasowe opakowania aluminiowe. Dzięki zastosowanej technologii puszki PET mogą być dowolnie kształtowane, barwione, czy grawerowane zgodnie z zapotrzebowaniem odbiorców. Charakteryzuje je także odporność na temperaturę, której nie zapewniają obecne metody produkcji.

d2itxe0

"Obecnie na świecie zużywa się 200 mld puszek aluminiowych rocznie. To ogromny rynek dla produktów Invento, które mogą je zastąpić. Koncerny produkujące napoje są już zainteresowane nowym opakowaniem i współpracą ze spółką. Otrzymana od ARP Venture pożyczka konwertowana na kapitał pozwoli Invento na znaczne zwiększenie produkcji" - powiedział prezes ARP Venture Piotr Krzyżewski, cytowany w komunikacie.

Środki pozyskane od ARP Venture pozwolą Hertz Systems na znaczne zwiększenie skali działalności. Ponadto, Hertz Systems zamierza udoskonalać opracowane rozwiązania technologiczne (w zakresie łączności) w ramach prac badawczo-rozwojowych.

"Przed Hertz Systems otwiera się jedyna w swoim rodzaju możliwość współtworzenia razem z liderami, na zasadach partnerskich, innowacji i rozwiązań z obszaru technologii kosmicznych, które dzisiaj nie istnieją. Możemy więc śmiało powiedzieć, że jako jedno z pierwszych w Polsce przedsiębiorstw współtworzymy rozwiązania i technologie przyszłości. Rynek technologii kosmicznych zarówno wojskowych jak i cywilnych (bierzemy czynny udział w obydwu obszarach) jest jednym z najszybciej rosnących segmentów, a co ważniejsze bardzo rentownym. Daje to możliwość szybkiego, stabilnego wzrostu, dużych nakładów na R&D, co w konsekwencji przekłada się na wysoką konkurencyjność i siłę ekonomiczną firmy niezbędną do dalszej ekspansji w obszarze nowych technologii i nowych rynków" - powiedział dyrektor ds. strategii i kontrolingu Hertz Systems Michał Prymas, cytowany w komunikacie.

Hertz Systems posiada, jako jedna z nielicznych firm z Europy i jako jedyna w Polsce licencję rządu USA na integrację tajnej technologii modułów kryptograficznych SAASM, w ramach, której Hertz dostarcza odbiorniki nawigacyjne dostosowane do jednostek pływających, śmigłowców i czołgów.
Spółka zrealizowała także dostawy do MON i NATO na ponad 500 wojskowych systemów GPS.

d2itxe0

Hertz Systems współpracuje również z Polską Agencją Kosmiczną, realizując w ramach ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) projekty kosmiczne o charakterze komercyjnym. Flagowym projektem realizowanym obecnie we współpracy z ESA jest projekt Galileo drugiej generacji (europejski system nawigacji satelitarnej).

"Wspieramy innowacyjną spółkę, której potencjał rozwoju na rynkach zagranicznych jest bardzo duży. Hertz Systems to zaawansowane technologie zarówno wojskowe jak i cywilne. Wystarczy przypomnieć, że jest to jedyny w Polsce dostawca urządzeń i systemów GNSS, czyli globalnych systemów nawigacji satelitarnej dla armii" - podkreśliła Zielińska.

Oprócz przeznaczenia wojskowego, produkty Hertz mają zastosowanie w wielu dziedzinach życia i gospodarki, m.in. systemy inteligentnego budynku, które umożliwiają sterowanie oświetleniem, klimatyzacją oraz systemami bezpieczeństwa, systemy przeznaczone dla osób przewlekle chorych wymagających stałego monitorowania funkcji życiowych, systemy służące do bezinwazyjnych pomiarów cukru, innowacyjne koszulki do pomiarów parametrów życiowych, systemy monitorowania i inwentaryzacji obiektów lub obszarów trudno dostępnych.

ARP to spółka Skarbu Państwa, której strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. ARP wspiera rozwój przedsiębiorstw udzielając im pożyczek na zasadach komercyjnych. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

(ISBnews)

d2itxe0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2itxe0