Trwa ładowanie...

ASF. Część rolników myśli nad samodzielnym odstrzałem dzików

Wobec dotychczasowych nieskutecznych prób działania myśliwych w kontekście walki z ASF, część rolników myśli, by wziąć sprawy w swoje ręce", sugerując odstrzał dzików na terenach, na które padł cień występowania groźnego wirusa.

ASF. Część rolników myśli nad samodzielnym odstrzałem dzikówŹródło: Facebook.com, fot: Fundacja Animal Rescue Polska
d3ynxjx
d3ynxjx

ASF. Część rolników myśli nad samodzielnym odstrzałem dzików

- Musimy wesprzeć ministra w jego staraniach o szybszą depopulację dzików. Nie może być tak, że grupki pseudo-ekologów utrudniają polowania, a bezradni rolnicy liczą coraz większe straty związane z rozprzestrzenianiem się wirusa. Działania rządu związane z odstrzałem dzików i walką z ASF powinny być zdecydowane - powiedział przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora.

Oglądaj: Wirus ASF już w Wielkopolsce. Sytuacja coraz poważniejsza. Jaki czarny scenariusz?

Jego zdaniem kluczowym elementem całego procederu - który powinien stać się oczkiem w głowie resortu rolnictwa - są odszkodowania dla rolników poszkodowanych przez ASF.

- Muszą być odpowiednie kwoty w budżecie państwa na odszkodowania dla gospodarzy, którzy muszą likwidować całe stada w związku z walką z afrykańskim pomorem świń. Dla hodowców te stada to wszystko co mają, bo to jest ich warsztat pracy - dodał.

d3ynxjx

ASF. Nagrody za odstrzał dzików - sposób na depopulację chorych zwierząt

Przypomnijmy, że w kontekście walki z ASF budżet państwa dotuje odstrzelone dziki. Za każdą odstrzeloną lochę przelatkę
i starsze samice dzika płaci 650 zł brutto, za pozostałe dziki 300 zł brutto. W ramach tych stawek jest też ewentualna utylizacja. Osobliwy "taryfikator" obejmuje jedynie specjalne strefy, które jak w Wielkopolsce uwzględniały odstrzał na terenach zagrożonych.

- Muszą być odpowiednie kwoty w budżecie państwa na odszkodowania dla gospodarzy, którzy muszą likwidować całe stada w związku z walką z afrykańskim pomorem świń - zaznaczył Sikora w rozmowie z portalem wiescirolnicze.pl. Podkreślił również, że dla hodowców stara świń stanowią ich "warsztat pracy", co sprawia, że rekompensaty z tytułu zwalczania ASF im się po prostu należą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ynxjx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ynxjx