Trwa ładowanie...
d1v94pn

ASF. Część rolników myśli nad samodzielnym odstrzałem dzików

Wobec dotychczasowych nieskutecznych prób działania myśliwych w kontekście walki z ASF, część rolników myśli, by wziąć sprawy w swoje ręce", sugerując odstrzał dzików na terenach, na które padł cień występowania groźnego wirusa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ASF. Część rolników myśli nad samodzielnym odstrzałem dzików
ASF. Część rolników myśli nad samodzielnym odstrzałem dzików (Facebook.com, Fot: Fundacja Animal Rescue Polska)
d1v94pn

ASF. Część rolników myśli nad samodzielnym odstrzałem dzików

- Musimy wesprzeć ministra w jego staraniach o szybszą depopulację dzików. Nie może być tak, że grupki pseudo-ekologów utrudniają polowania, a bezradni rolnicy liczą coraz większe straty związane z rozprzestrzenianiem się wirusa. Działania rządu związane z odstrzałem dzików i walką z ASF powinny być zdecydowane - powiedział przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora.

Oglądaj: Wirus ASF już w Wielkopolsce. Sytuacja coraz poważniejsza. Jaki czarny scenariusz?

Jego zdaniem kluczowym elementem całego procederu - który powinien stać się oczkiem w głowie resortu rolnictwa - są odszkodowania dla rolników poszkodowanych przez ASF.

d1v94pn

- Muszą być odpowiednie kwoty w budżecie państwa na odszkodowania dla gospodarzy, którzy muszą likwidować całe stada w związku z walką z afrykańskim pomorem świń. Dla hodowców te stada to wszystko co mają, bo to jest ich warsztat pracy - dodał.

ASF. Nagrody za odstrzał dzików - sposób na depopulację chorych zwierząt

Przypomnijmy, że w kontekście walki z ASF budżet państwa dotuje odstrzelone dziki. Za każdą odstrzeloną lochę przelatkę
i starsze samice dzika płaci 650 zł brutto, za pozostałe dziki 300 zł brutto. W ramach tych stawek jest też ewentualna utylizacja. Osobliwy "taryfikator" obejmuje jedynie specjalne strefy, które jak w Wielkopolsce uwzględniały odstrzał na terenach zagrożonych.

*Czytaj też: *ASF. W okolicach Tarnowa dwadzieścia martwych dzików

d1v94pn

- Muszą być odpowiednie kwoty w budżecie państwa na odszkodowania dla gospodarzy, którzy muszą likwidować całe stada w związku z walką z afrykańskim pomorem świń - zaznaczył Sikora w rozmowie z portalem wiescirolnicze.pl. Podkreślił również, że dla hodowców stara świń stanowią ich "warsztat pracy", co sprawia, że rekompensaty z tytułu zwalczania ASF im się po prostu należą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1v94pn

Podziel się opinią

Share
d1v94pn
d1v94pn