Trwa ładowanie...
Tax Care
samochód
24-01-2011 16:24

Auto jako środek trwały – korzyści podatkowe

Przedsiębiorca, który kupuje auto i wprowadza je do ewidencji środków trwałych firmy, ma prawo do amortyzacji takiego samochodu, dzięki czemu obniża co miesiąc podstawę opodatkowania, a w rezultacie – płaci niższe podatki.

Auto jako środek trwały – korzyści podatkoweŹródło: Jupiterimages
d13kzxd
d13kzxd

Im wyższa miesięczna kwota amortyzacji, tym mniejsze zobowiązania wobec fiskusa.

Stawka amortyzacji dla nowego samochodu osobowego wynosi 20 proc. rocznie. Jeśli zatem środkiem trwałym będzie na przykład nowe auto o wartości 75 tys. zł, przedsiębiorca będzie mógł przez 5 lat zaliczyć miesięcznie w koszty uzyskania przychodu 1250 złotych.

Należy jednak pamiętać, że dla samochodów osobowych obowiązuje limit amortyzacyjny, który wynosi równowartość 20 tys. euro (ok. 80 tys. zł). Tym samym przedsiębiorca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu tylko te kwoty wynikające z amortyzacji, które łącznie nie przekraczają równowartości 20 tys. euro.

Trzeba także dodać, że wspomniane ograniczenie dotyczy także samochodów w karoserii osobowej z homologacją ciężarową, a więc tzw. aut z kratką. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych traktuje bowiem takie auta – mimo homologacji ciężarowej – jak pojazdy osobowe, a więc inaczej niż ustawa o VAT.

d13kzxd

W myśl ustawy o PIT samochodem osobowym będzie bowiem także auto w karoserii osobowej z homologacją ciężarową, jeśli część bagażowa takiego samochodu, oddzielona kratką, nie jest dłuższa od części osobowej.

Oprócz kwot wynikających z amortyzacji kosztem uzyskania przychodu będą także codzienne wydatki związane z użytkowaniem samochodu: koszty paliwa, ubezpieczenia auta, przeglądów serwisowych czy zakup opon. A jeśli przedsiębiorca kupił auto na kredyt, może także zaliczyć w koszty zapłacone już odsetki od zaciągniętego kredytu.

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

d13kzxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13kzxd