Trwa ładowanie...

Autostrada A2 Nowy Tomyśl - Konin droższa od 12 stycznia

Od 12 stycznia zmienią się stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostrady koncesyjnej A2 między Nowym Tomyślem a Koninem (Wielkopolskie). Auta osobowe i motocykle zapłacą łącznie 51 zł - 3 złote więcej niż dotąd.

Autostrada A2 Nowy Tomyśl - Konin droższa od 12 styczniaŹródło: AFP, fot: janek skarżyński
d3wujbl

Obecnie za przejazd 149 km autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem kierowca auta osobowego płaci 48 zł - po 16 zł za każdy z trzech odcinków. Od 12 stycznia wzrosną też opłaty za poruszanie się tą trasą dla pojazdów innych kategorii, w tym dla tych z przyczepami i ponadnormatywnych.

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Zofia Kwiatkowska, poinformowała, że zmiany stawek spowodowane są m.in. koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na budowę autostrady oraz planowanymi inwestycjami.

- Podwyżka wejdzie w życie 12 stycznia od godziny 6 rano. Przychody z opłat zapewniają nam odpowiednie utrzymanie autostrady, możliwość spłaty kredytów oraz odkładanie konkretnych kwot na inwestycje, do których jesteśmy zobowiązani. Wszelkie inwestycje na odcinku zarządzanym przez AWSA pokrywane są w 100 proc. z przychodów z taks za przejazd - powiedziała Kwiatkowska.

d3wujbl

Rzeczniczka podkreśliła, że stawki opłat na odcinku A2 Nowy Tomyśl - Konin są wynikiem przyjętego ze stroną rządową i bankami planu finansowego dla tej inwestycji do końca trwania koncesji, tj. do 2037 roku.

- W przeciwieństwie do autostrad publicznych, opłaty za przejazd odcinkiem A2 Nowy Tomyśl - Konin nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT i nie mogą być w żaden sposób dotowane z budżetu państwa. Jest to pierwsza od dziewięciu lat podwyżka stawek stosowanych dla samochodów ciężarowych, podczas gdy sama inflacja w tym okresie wyniosła 26 proc. - powiedziała.

Koszt przejazdu autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko (106 km) pozostaje bez zmian.

d3wujbl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wujbl