Trwa ładowanie...

Autostrada A4 Kraków-Katowice droższa od 1 grudnia

Z 13 do 16 zł wzrośnie od 1 grudnia opłata za przejazd samochodu osobowego całym ok. 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem a Katowicami.

Autostrada A4 Kraków-Katowice droższa od 1 grudniaŹródło: Jupiterimages
dzwa48u
dzwa48u

Piątkowe spotkanie zarządcy drogi z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nie doprowadziło do zmiany wysokości i terminu podwyżki.

- Strony pozostały przy swoich stanowiskach zarówno co do zasadności wprowadzenia podwyższonych opłat, jak i terminu ich wprowadzenia - powiedział rzecznik GDDKiA Marcin Hadaj.

Dyrekcja nie jest przekonana o zasadności podwyżki, proponowała także przesunięcie jej wprowadzenia z 1 grudnia na 1 marca przyszłego roku. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) proponowała natomiast przesunięcie podwyżki na 1 stycznia.

- Niestety GDDKiA odmówiła podpisania stosownego porozumienia w tej sprawie, pozostając przy swoim stanowisku. W związku z powyższym zmiana stawek za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków nastąpi 1 grudnia 2009 - poinformowała rzeczniczka SAM, Alicja Rajtar.

dzwa48u

Według rzecznika GDDKiA, wobec nieprzyjęcia przez SAM propozycji Dyrekcji, wyczerpała ona swoje możliwości w tej dziedzinie, a pełną odpowiedzialność za wysokość i termin podwyżki ponosi obecnie SAM.

Przedstawiciele spółki tłumaczą natomiast, że wprowadzanie podwyżek jest obwarowane przepisami. Skoro Dyrekcja nie zgodziła się na modyfikację wcześniejszego wniosku SAM, by wprowadzić podwyżkę od 1 stycznia, trzeba wrócić do poprzedniej propozycji, czyli podwyżki od 1 grudnia.

SAM argumentuje, że zmiana wysokości opłat spowodowana jest m.in. koniecznością "dostosowania modelu finansowego projektu A4 do zmieniających się warunków prawnych". Chodzi o wymuszony zmianami prawa szerszy niż wcześniej planowano zakres inwestycji proekologicznych na autostradzie.

dzwa48u

- Chodzi przede wszystkim o budowę nowoczesnego systemu odwodnienia autostrady, który pozwoli na ochronę wód powierzchniowych. Jest to również ochrona przed hałasem mieszkańców osiedli położonych przy autostradzie, czyli budowa kolejnych ekranów akustycznych zgodnie z zaostrzonymi rygorami, których spełnienie może zwiększyć koszty budowy nawet o 100 proc. - wyjaśniła Alicja Rajtar.

Te nowe inwestycje również muszą być finansowane z pieniędzy, pochodzących od użytkowników autostrady. Stąd podwyżka opłat. SAM inwestuje też w wymianę urządzeń do poboru opłat, dzięki której zwiększy się płynność ruchu na bramkach.

- Skończyliśmy remont nawierzchni autostrady, na którego uciążliwość skarżyli się często kierowcy. Obecnie ruch na A4 odbywa się już w praktyce bez jakichkolwiek ograniczeń, więc przyszedł czas na udrożnienie ostatnich wąskich gardeł, czyli placów poboru opłat - tłumaczył prezes SAM, Wojciech Gębicki.

dzwa48u

Zapewnił, że żadne z planowanych w najbliższym czasie inwestycji nie będą miały negatywnego wpływu na komfort jazdy po świeżo odnowionej autostradzie. Mają one służyć kierowcom jeszcze długo po tym, gdy w 2027 r. wygaśnie koncesja SAM, a droga wróci pod zarząd Skarbu Państwa.

Poprzednią podwyżkę - o 2 zł za cały odcinek - wprowadzono w styczniu 2006 r. Od tego czasu na każdej z bramek trzeba zapłacić 6,50 zł. Od 1 grudnia - 8 zł.

Obecnie na autostradzie skończyła się trwająca od kilku lat główna faza remontów nawierzchni; prawie cały odcinek ma już nową nawierzchnię. Remonty powodowały utrudnienia, na które narzekali kierowcy. Spółka została też ukarana za sposób prowadzenia prac przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale odwołała się od jego decyzji.

dzwa48u

Po definitywnym zakończeniu remontu nawierzchni najbardziej dokuczliwe prace skończą się, nadal jednak będą m.in. remontowane wiadukty czy budowane ekrany przy drodze.

Średnio autostradą Kraków-Katowice (dane za miniony tydzień) jeździ ok. 28 tys. samochodów na dobę. Przychody za pierwsze półrocze 2009 wyniosły 59 mln zł, w całym ubiegłym roku przekroczyły 120 mln zł. Zyski w całości są inwestowane i przeznaczane na obsługę kredytu finansującego inwestycje.

dzwa48u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzwa48u