Avans na skraju bankructwa
Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątku firmy Domex, właściciela sieci Avans. Właściciele spółki złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości układowej. Jeśli sąd się zgodzi, firma będzie kontynuowała działalność, wierzyciele mogą liczyć na tto, że zostaną spłaceni, a klienci - na atrakcyjne promocje.
Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątku firmy Domex, właściciela sieci Avans. Właściciele spółki złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości układowej. Jeśli sąd się zgodzi, firma będzie kontynuowała działalność, wierzyciele mogą liczyć na to, że zostaną spłaceni, a klienci - na atrakcyjne promocje.
- Zanim sąd merytorycznie rozpozna taki wniosek należy wykonać określone czynności procesowe, jak gdyby wstępne przed ostateczną decyzją. W ramach tego postępowania sąd w dniu dzisiejszym wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątku dłużnika Domex Sp. z o.o. ustanawiając tymczasowego nadzorcę sądowego - powiedział PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Zygmunt Dudziński.
Dodał, że "chodzi o zabezpieczenie majątku dłużnika przed ewentualnym jego uszczupleniem w trakcie postępowania".
Postanowienie jest nieprawomocne. Tymczasowy nadzorca sądowy przystąpi do wykonywania swoich czynności po jego uprawomocnieniu się.
Rzecznik wyjaśnił, że "po zakończeniu czynności dokonanych przez nadzorcę sąd ustali termin posiedzenia, na którym prawdopodobnie już merytorycznie będzie rozpoznawał wniosek dłużnika".
Według Dudzińskiego, "realny byłby termin około połowy czerwca, ale pod warunkiem, że wszystko będzie gotowe do tego czasu i cały materiał będzie zgromadzony".
Właściciele firmy wnioskują o ogłoszenie upadłości układowej. - Upadłość układowa z punktu widzenia społecznego i gospodarczego jest najbardziej efektywną formą ogłoszenia upadłości. Choć generalnie, czy w ogóle i w jakiej formie zostanie ogłoszona zadecyduje sąd - zaznaczył rzecznik tarnobrzeskiego sądu.
Przypomniał, że "upadłość układowa jest próbą ratowania spółki poprzez umożliwienie jej dalszej działalności, przy jednoczesnym ustaleniu z wierzycielami terminów i wysokości poszczególnych spłat zobowiązań".
Rzeczniczka firmy Domex Agnieszka Pawelska w rozmowie z PAP nie chciała wypowiadać się na temat decyzji sądu. Nie podała też podać wysokości zobowiązań, które Domex jest winny wierzycielom.
Jak podał portal nowiny24.pl, powołując się na swoje nieoficjalne ustalenia, zobowiązania właścicieli sięgają 440 mln zł, z czego blisko jedna czwarta to zobowiązania wymagalne.
Domex działa od ponad 20 lat. Siedziba firmy mieści się w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jest m.in. właścicielem 250 elektromarketów pod marką Avans. Zatrudnia ponad trzy tysiące pracowników.