Trwa ładowanie...

Aż dziesięcioro kandydatów na prezydenta?

Przedterminowe
wybory odbędą się w Bytomiu, 16 września

Aż dziesięcioro kandydatów na prezydenta?Źródło: PAP
d2hv33o
d2hv33o

Po odwołaniu w czerwcowym referendum prezydenta Piotra Koja i bytomskich radnych przedterminowe wybory odbędą się w Bytomiu 16 września.

Aleksander Synowiec z Miejskiej Komisji Wyborczej w Bytomiu powiedział PAP, że do godz. 22 wstępnie zweryfikowano pod względem formalnym wszystkie zgłoszenia. Termin zgłoszeń upływa w środę o północy. Kandydaci zostaną oficjalnie zarejestrowani najprawdopodobniej w czwartek.

Do bytomskich wyborów zgłoszeni zostali następujący kandydaci:

- Kazimierz Bartkowiak ("Wspólny Bytom") - b. radny, przewodniczący rady miasta ostatniej kadencji,
- Damian Bartyla (komitet Referendum Bis i Damiana Bartyli) - b. prezes klubu Polonia Bytom, przegrał w drugiej turze ostatnich wyborów z odwołanym prezydentem Piotrem Kojem,
- Halina Bieda (związana z lokalną PO, komitet Platforma Bytomska) wiceprezydent miasta ostatniej kadencji, obecnie jego komisarz,
- Tomasz Chojnacki (projektbytom.pl) - przedsiębiorca branży nieruchomości i odzieżowej,
- Joanna Koch-Kubas (Ruch Społeczny - Bytomska Alternatywa) - prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Miechowice,
- Artur Komor (SLD) - samorządowiec, prezes Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,
- Jacek Laburda (Ruch Autonomii Śląska) - dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Bytomiu,
- Janusz Paczocha (Porozumienie dla Bytomia) - prezydent Bytomia w latach 1990-1994, w latach 1998-1999 prezes Głównego Urzędu Ceł,
- Wojciech Szarama (PiS) - poseł, szef Śląskiej Rady Regionalnej PiS,
- Mariusz Wołosz (Bytom Przyjazne Miasto) - b. radny, wiceprezydent miasta ostatniej kadencji,

d2hv33o

Kandydatów na prezydenta miasta mogły zgłosić te komitety, które wcześniej zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w trzech okręgach. W przypadającym 17 sierpnia terminie listy kandydatów na radnych zgłosiło 10 spośród 11 zarejestrowanych wcześniej komitetów. List nie złożyli do tego dnia przedstawiciele komitetu o nazwie "Bytom-Reaktywacja".

Prócz nowego prezydenta, 16 września w Bytomiu zostanie wybranych 25 radnych. Każdy komitet miał prawo zgłosić maksymalnie 50 chętnych - po 10 w każdym z pięciu okręgów wyborczych.

Bytom nie ma prezydenta oraz rady miejskiej od 18 czerwca. Wówczas oficjalnie opublikowano wyniki referendum, w którym ponad 28 tys. bytomian opowiedziało się za odwołaniem prezydenta Piotra Koja oraz rady miasta. Mandaty prezydenta i radnych wygasły automatycznie.

Do czasu wyborów nowego prezydenta i nowego składu rady miasta, decyzje w ich imieniu podejmuje komisarz miasta. Na tę funkcję premier nominował 28 czerwca dotychczasową wiceprezydent Bytomia Halinę Biedę.

(Nap)

d2hv33o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hv33o