Trwa ładowanie...
MarketNews24
mieszkanie

Aż sześć szybkich podwyżek stóp procentowych w Polsce. Czy to możliwe?

Ostatnia decyzja agencji Fitch o wiarygodności Polski nie wzbudziła zainteresowania, bo rating pozostał bez zmian. Jednak w uzasadnieniu do ratingu znalazła się dość szokująca uwaga, o podwyżkach stóp procentowych. Aż sześć podwyżek, to byłoby duże uderzenie w spłacających kredyty mieszkaniowe.

Share
Aż sześć szybkich podwyżek stóp procentowych w Polsce. Czy to możliwe?Źródło: Fotolia
d2aeviq

Fitch ocenia, że w Polsce trudna jest sytuacja na rynku pracy. Niedobór pracowników będzie coraz większy, co wpłynie na zwiększenie dynamiki wynagrodzeń. W konsekwencji: na wzrost inflacji. Rada Polityki Pieniężnej ma określony cel inflacyjny, aby nie został przekroczony, powinny wzrosnąć stopy procentowe.

Sytuacja może stać się szczególnie skomplikowana. Bo z banku centralnego konsekwentnie otrzymujemy informacje, że do końca 2018 r. nie będzie podwyżek stóp procentowych. Natomiast Fitch ocenia, że na koniec 2019 r. powinny wzrosnąć do 3 proc., gdy obecnie to 1,5 proc. Gdyby Fitch miała rację, a RPP konsekwentnie pozostawałaby przy swych obecnych obietnicach, to w 2019 r. mielibyśmy aż sześć podwyżek stóp procentowych.

- Można być sceptycznym co do oceny agencji Fitch, ale sytuację trzeba uważnie monitorować, bo jest bardzo istotna także dla spłacających kredyty mieszkaniowe - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - To byłyby bardzo istotne zmiany dla tych, którzy mają kredyty hipoteczne w polskiej walucie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2aeviq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aeviq
d2aeviq