Babciowe. Dla kogo? Na jakich zasadach? Są kolejne szczegóły
Babciowe to potoczne określenie, stosowane w odniesieniu do programu Aktywny Rodzic, czyli jednej z wyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z zapowiedzią premiera, na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy w tej sprawie. Czym jest tzw. babciowe? Na jakich zasadach będzie przyznawane?
Szczegóły dotyczące programu, nazywanego Babciowym, przekazał w środę 3 kwietnia szef rządu Donald Tusk. Świadczenie oficjalnie będzie nosić nazwę Aktywny Rodzic. Jak przedstawiają się jego szczegóły?
Na czym polega Babciowe? Określono konkretne zasady
Celem programu Aktywny Rodzic ma być ułatwienie powrotu mamom/rodzicom do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. W tym celu wypłacone zostanie świadczenie w wysokości 1500 złotych, które może zostać przeznaczone na opłacenie żłobka czy zatrudnienie kogoś - nawet bliskiej osoby - do opieki nad dzieckiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Olej, chleb i mięso po podwyżce VAT na żywność. O tyle zdrożały
Szef rządu podczas spotkania przedwyborczego KO zaznaczył, że w przypadku, gdy zostanie zawarta umowa w sprawie opieki nad dzieckiem, państwo "opłaci składki za tę umowę wartą 1500 zł".
Babciowe. Od kiedy? Wskazano termin
Jak podczas przedwyborczego spotkania w Krakowie zapowiedział Donald Tusk, rząd zakończył pracę nad projektem ustawy dotyczącej Babciowego. Ten ma być przyjęty na najbliższym posiedzeniu rządu. Kiedy natomiast ma nastąpić wypłata wsparcia?
"Jestem pewny, że jeszcze w tym roku zostanie wypłacone pierwsze "babciowe". Jestem z tego projektu bardzo dumny. Mama, zgodnie z własną wolą, będzie mogła pójść do pracy, dziadkowie będą czuli się lepiej, a ich wysiłek zostanie doceniony przez państwo" - przekazał szef rządu, uściślając, że prace nad ustawą - jej rozpatrywanie oraz wejście w życie mogą zająć trochę czasu. Mimo tego premier szacuje, że na 99 proc. pierwsze Babciowe zostanie wypłacone tuż po wakacjach.